Türkiye’den Irak’ın yeniden inşası için 5 milyar dolar kredi kolaylığı

14.02.2018 15:52

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’den Irak’ın yeniden inşası için 5 milyar dolar kredi kolaylığı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ın yeniden inşası için Türkiye’nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı.

Bir dizi ziyaret için Kuveyt’te bulunan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • ​Irak’a 5 milyar dolar bir kredi vaadinde bulunduk. Aynı şekilde 50 milyar dolarlık insani ve kalkınma projeleri için kredi vaadinde bulunduk.
  • Firmalarımızı hem projeleri üstlenmeye, hem yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Irak ve Suriye’nin istikrarı bizim için çok önemli. Buranın imari bizim ekonomimiz için de çok önemli.
  • Irak’ın PKK’dan YPG’den ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi de çok önemli. Bu konuda ilkesel bir anlaşmamız var. Bunları inşallah Irak’tan temizleyeceğiz. Kandil’in yanısıra Kerkük, Süleymaniye, Sincar da var.

  • Kandil operasyonu olmalı. Bu Irak için de bizim için de çok önemli. Teröristler neredeyse temizlenmeli. Onların olduğu yerde huzur olmaz. Biz nasıl kendi dağlarımız şehirlerimizin de teröristleri temizlediysek Irak’tan da temizleyeceğiz.
  • Suriye’nin yeniden imarı konusunda biz varız. Ancak bizimle işbirliği yapmak isteyenler Suriye’yi bölmek isteyen terör örgütlerine desteği bitirmesi lazım.Bu arada diğer ülkelerin mali yardımları şöyle:
   1. Katar: 1 milyar dolar tutarında kredi ve yatırım
   2. Suudi Arabistan: 1.5 milyar dolar kredi hakkı
   3. Almanya: Bu yıl 350 milyon euro mali yardım
   4. Birleşik Arap Emirlikleri: 500 milyon dolar destek
   5. İngiltere: On yıl süreyle her yıl 1 milyar dolara kadar ihracat kredisi
   6. Japonya: Birleşmiş Milletler kurumları ve uluslararası örgütler aracılığıyla bu yıl 100 milyon dolar hibe
   7. ABD: 3 milyar dolara kadar kredi hakkı
   8. AB: 400 milyon dolar
   9. Kuveyt: 2 milyon doların yanı sıra 1 milyar dolarlık doğrudan yatırım

   RUSYA: IRAK’TA BÜYÜK YATIRIM PROJELERİNİ FİNANSE ETMEYE HAZIRIZ

   Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç de kamu-özel ortaklığı çerçevesinde Rusya’nın Irak’ta büyük yatırım projelerini finanse etmeye hazır olduğunu söyledi.

   Dvorkoviç “Iraklı öğrencilerin Rusya’da eğitim görmesi için kayda değer sayıda burs imkanı sağlamaya, kamu-özel ortaklığı çerçevesinde büyük yatırım projelerini finanse etmeye ve gerçekleştirmeye hazırız. Miktarı söylemeyeceğim, zira her halükârda resmi olarak söyleyebileceğim herhangi bir miktardan daha fazlasını yapacağız” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz