Türkiye’ye 3 milyar euro’luk mali yardım, AB’yi karıştırdı

26.01.2018 12:59

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’ye 3 milyar euro’luk mali yardım, AB’yi karıştırdı

Mülteci anlaşması kapsamında Türkiye’ye yapılacak 3 milyar euro’luk mali yardımın nasıl ödeneceği, Avrupa Birliği içinde tartışma yarattı.

AB ile 2016 yılında varılan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye’ye yapılacak olan toplam 6 milyar euro’luk mali yardımın 3 milyar euro’luk kısmının nasıl ödeneceği, tartışma yarattı.

Financial Times gazetesinin haberine göre, Almanya ve Hollanda 3 milyar euro’nun tamamının Avrupa Komisyonu tarafından ödenmesini istedi. Avrupa Komisyonu’nun ise, 3 milyar euro’luk yükü tek başına omuzlamasının zor olacağını belirterek bu öneriye karşı çıktığı belirtildi.

Mülteci anlaşması kapsamında daha önce Türkiye’ye yapılan 3 milyar euro’luk yardımın üçte ikisi AB üyesi ülkeler tarafından karşılanmıştı.

Financial Times haberinde, anlaşmayı destekleyen ülkelerin diğer alanlarda harcamaların kısılmasıyla Avrupa Komisyonu’nun 3 milyar ueuro’luk yardımı üstlenebileceğini belirttiği, tartışmanın AB’nin gelecek bütçe yılıyla ilgili görüşmelerinde de devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Dünya’nın aktardığına göre, anlaşmanın AB ve Türkiye kurumları açısından iyi işlediğine dikkat çeken Carneige Europe’dan Marc Pierini ise, “Fakat Ankara’dan gelen politik açıklamalarda bunun tam tersini duyuyoruz. Bunun nedeni ise paranın Türkiye’ye doğrudan nakit olarak verilmemesi” diye konuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz