Üçlü Zirveye De Mistura da Katılacak

25.07.2018 09:13

332 Kişi Okumuş

0 Yorum

Üçlü Zirveye De Mistura da Katılacak

Suriye’deki barışın garantörü olan üç ülke arasında Ağustos ayının başında Soçi’de düzenlenecek olan üçlü zirveye Birleşmiş Milletler Suriye daimi temsilcisi de katılacak.

Birleşmiş Milletler İcra Kurulu Koordinatörü Mike Conte, Taas haber ajansına verdiği röportajda; BM Genel Sekreteri Suriye özel temsilcisi Stefan De Mistura, Suriye’deki barışın garantörü olan üç ülke (İran, Rusya ve Türkiye) arasında 30 ve 31 Temmuz’da Rusya’nın güneyindeki Soçi limanında yapılacak zirveye katılacaktır. BM özel temsilcisine Astana görüşmeleri kapsamında yapılacak bu zirveye katılması için Suriye tarafından davetiye gönderildi ve De Mistura daveti kabul etti. Her zaman olduğu gibi zirveye BM’den bir uzman heyet de katılacak ve gerekmesi durumunda Suriye’deki barışın garantörü olan ülkelere gerekli teknik desteği sağlayacaktır, ifadelerini kullandı.

Bu zirve; Astana görüşmeleri kapsamında Suriye konusunda yapılan onuncu zirve olacaktır. Bu zirvenin yapılmasına yönelik karar, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 14, 15 Mayıs tarihinde yapılan 9. oturumun sonunda alınmıştı.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR