Umman-İran İlişkilerinde Neler Oluyor?

08.10.2018 13:21

362 Kişi Okumuş

0 Yorum

Umman-İran İlişkilerinde Neler Oluyor?

Tarafsız diplomasi yüzünden “Ortadoğu’nun İsviçresi” olarak bilinen Umman, ABD’nin yaptırım döneminde İran ile ticari münasebetlerine devam edecek.

Umman, ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran ile münasebetlerini sürdüreceğini duyurdu.

Barışa dayalı ve tarafsız diplomasi ve arabuluculuk rolünden dolayı Ortadoğu’nun İsviçresi olarak bilinen Umman, kritik ve gerilimlere sahne olan bir coğrafyada yer almasına rağmen, her türlü gerginlikten uzak bir şekilde defalarca komşuları için arabuluculuk rolü ifa etmiştir.

Maskat ayrıca geçen yıllarda hem İran ve hem ABD ile iyi ilişkilerini korumuştur.

Ancak şu sıralarda ABD, Suudi Arabistan ve BAE tarafından İran’a baskıyı artırmak için tarafsız politikası baskıya maruz kalmıştır.

İran ile Umman arasında doğalgaz boru hattının inşası, yıllarca süren görüşmelerin ardından gereken ruhsatı almış oldu ve temmuz ayında anlaşmayı nihaileştirmek için ortak bir komite kuruldu. İran Milli Doğalgaz Firması’nın ilan ettiğine göre, bu dev projenin bedeli 1.2 milyar dolar olacak ve her gün İran’dan Umman’a 28 milyon metreküp doğalgaz akışı yapacak.

Bu doğalgaz, Umman’a ulaştıktan sonra, ihracat için sıvılaştırılacak ya da Umman’da depolanacak. Umman, kendi ekonomisi vizyonuna çeşitlilik kazandırmak istiyor ve bu ortak boru hattı da ekonomi planının bir parçası sayılıyor.

ABD’nin İran petrolüne karşı yaptırımları tüm bu projeler için mesele yaratmıştır. Trump yönetimi, İran petrolü, petrol ve petrokimya ürünleri için yaptırım uygulayacağını ve yaptırımların İran Petrol Firması ile ticareti de kapsayacağını duyurmuştur.

Gelinen noktada ise Umman da birçok ülke gibi yol ayrımına gelmiştir ama Umman; İran ve ABD olmak üzere iki ekonomik ve siyasi güç arasından birini tercih etmek istemiyor. Trump yönetimi gelecek ay İran’a karşı yaptırımları uygularsa, İran-Umman doğalgaz boru hattı sorun ile karşı karşıya kalacak. Boru hattının kritik noktası sayılan Hürmüz Boğazı, her daim İran ile ABD arasında çatışma bölgesi olmuştur.

Hürmüz Boğazı’nın kritik olması ve ekonomik tehditlere rağmen Umman, İran ile doğalgaz boru hattı projesini sürdürmek istediğini ilan etmiştir, ancak kuşkusuz önünde birçok engel olacak.

İlgili Terimler :

YORUMLAR