Unutulan Tehlike Kürecik

03.07.2018 13:43

644 Kişi Okumuş

0 Yorum

Unutulan Tehlike Kürecik

Türkiye’de kurulu üs, İsrail’in tatbikat senaryolarında dahi Türkiye’ye karşı kullanılan bir silah olarak gösterildi…

Geçtiğimiz haftalarda Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen “Noble Dina” kod adlı tatbikatta, Kürecik Radar Üssü’nün kullanıp, Türk savaş uçaklarının vurularak imha edildiği senaryonun ortaya çıkmasıyla yıllardır tartışmalara sebep olan üssün gerçek amacı bir kez daha görülmüş oldu.

AMACI İSRAİL’İ KORUMAK

İsrail’i korumak amaçlı kullanılan bu üs Türkiye’ye de en büyük tehdidi oluşturuyor. Tehlikenin boyutu ise geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz’de yapılan tatbikatta ortaya çıkmıştı. Senaryoya göre hazırlanan planda ifadeler ise şöyle: Kıbrıs Rum Kesimi-İsrail ortak doğalgaz arama platformu, “düşman kuvvet” diye nitelenen Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının saldırısına uğruyor. Bu saldırıyı def etmek için Kürecik’teki füze kalkanı devreye sokuluyor. Radar, Türk jetlerini izliyor ve ABD gemisindeki füzeler Türk uçaklarını vuruyor. Kendi topraklarımızda kurulu olan radar üssü Türk Hava Kuvvetleri’ne büyük bir tehlike oluşturuyor.

Kaçınılmaz gerçek göz önünde duruyor

Ülkemizin gizli tehlikesi Malatya Kürecik NATO Üssü. Türkiye’nin izniyle NATO’ya kurdurulan üs, Amerika’nın kontrolünde yönetiliyor. Üssün tek amacı İran ve çevresinde bulunan ülkelerin işgalci İsrail’e karşı herhangi bir hava tehdidine karşı savunma görevi görüyor olması. Ancak üssün gerçek kurulma amacı ise Türkiye’nin savunmasına destek olmaya yönelikti. Millî Gazete’ye Kürecik Üssü’nü yorumlayan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “Yarın veya bir gün menfaatler ters düştüğünde Kürecik bize karşı kullanılır mı derseniz. Bu kaçınılmaz bir gerçek olarak da gözler önünde duruyor” dedi.

Kürecik Radar Üssü Türkiye’yi tehdit ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen “Noble Dina” kod adlı tatbikatta, Kürecik Radar Üssü kullanılarak Türk savaş uçaklarının vurularak imha edildiği senaryo ortaya çıkmıştı. Tatbikatta dikkat çeken olay ise Türkiye’nin düşman ülke olması ve Amerika’nın Kürecik’ten Türk Savaş uçaklarını vurmak için harekete geçmesiydi. Kürecik Radar Üssü NATO’ya bağlı olmasına rağmen ABD kontrolünde ve İsrail’i koruyan bir üs olarak belirtiliyor. Ülke topraklarımızda İncirlik’ten sonra en tehlikeli üs olarak görülüyor. Tatbikat senaryosuna göre bu alanda Türkiye’nin yapacağı her hangi bir savunmada radar üssü harekete geçirilerek, füze sistemiyle Türk uçaklarının vurulması talimatı veriliyor. Askeri stratejiye göre Kürecik Türkiye için büyük bir tehlike arz ediyor.

“TÜRKİYE’NİN SAVUNMASININ MİLLÎ OLMASINDAN YANAYIM”

Gazetemize Kürecik Üssü’nü değerlendiren Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “Her şeyden önce ben Türkiye’nin savunmasının millî olmasından yanayım. Türkiye’ye karşı planlanmış bu tür komplo senaryolarına, ülkemiz soğukkanlı davranışlar sergilemelidir. Ayrıca, bu senaryoları çok yönlü okumamız gerekiyor. Yani Doğu Akdeniz’de yapılan tatbikata bakıldığında hafif gibi gözüken bu askeri harekât ülkemizi tahrik edici olabilir. Türkiye kendi etrafında gelişen olayları kendi menfaatine göre şekillendirmelidir. Bu hususta Kürecik Türkiye tarafından onaylanarak, NATO’ya kurma izni vermiştir. Ancak şuanda Amerika’nın kontrolünde olması kendi topraklarımızda elbette tehlike arz eden bir durum da oluşturuyor. Yani yarın veya bir gün menfaatler ters düştüğünde Kürecik bize karşı kullanılır mı? derseniz. Bu kaçınılmaz bir gerçek olarak da gözler önünde duruyor” dedi.

EN BÜYÜK TEHLİKE KÜRECİK RADAR ÜSSÜ

Malatya Kürecik’te bulunan sözde NATO’ya ait olması gereken üssü Amerikalı askerler yönetiyor. Ülkemizde uzun süre tartışmalara yol açan üs faaliyete girdiğinden bu yana İsrail’i koruma planı yaptığı ortaya çıktı. Amerika, Türk topraklarını kullanarak İran’a karşı İsrail’e yapılacak saldırılara karşı koruma kalkanı oluyor. Öte yandan İsrail’i korumak amaçlı kullanılan bu üs Türkiye’ye de en büyük tehdidi oluşturuyor. Tehlikenin iddiaları ise geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz’de yapılan tatbikatta ortaya çıkmıştı. Senaryoya göre hazırlanan planda ifadeler ise şöyle: Kıbrıs Rum Kesimi-İsrail ortak doğalgaz arama platformu, “düşman kuvvet” diye nitelenen Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının saldırısına uğruyor. Bu saldırıyı defetmek için, Kürecik’teki füze kalkanı devreye sokuluyor. Radar, Türk jetlerini izliyor ve ABD gemisindeki füzeler, Türk uçaklarını vuruyor. Kendi topraklarımızda kurulu olan radar üssü Türk Hava Kuvvetleri’ne büyük bir tehlike oluşturuyor.

Milligazete

İlgili Terimler :

YORUMLAR