Ürdün’de tecavüzcülere evlilik şartıyla af getiren yasa kalktı

01.08.2017 16:39

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ürdün’de tecavüzcülere evlilik şartıyla af getiren yasa kalktı

Ürdün Parlamentosu, Ürdün Ceza Kanunu’nda yer alan ve tecavüzcünün tecavüz ettiği kişiyle evlenmesi halinde hapisten kurtulmasına olanak veren bir kanun maddesini yürürlükten kaldırdı. Karar oy çokluğuyla alındı ve mecliste tezahüratlarla karşılandı.

Ürdün Parlamentosu’nun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi, bugün yapılan bir oylamayla, Ürdün Ceza Kanunu’nda yer alan ve tecavüzcünün mağdurla evlenmesi halinde ceza almamasını öngören 1960 tarihli bir yasanın yürürlükten kaldırılmasını onayladı. Ateşli tartışmaların ardından oy çokluğuyla alınan karar, meclisin üst sıralarından alkışlarla karşılandı.

The Jordanian National Commission for Women (Ürdün Kadınlar İçin Ulusal Komisyon) adlı örgütün genel sekreteri Selma Nims, kararın ‘Ürdün’de insan hakları ve kadın hareketi açısından bir zafer’ olduğunu söyledi.Krallıkla yönetilen Ürdün’de, yasanın kaldırılması kadın hakları açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

Ancak kararın resmileşmesi için parlamentonun üst kanadı olan Senato’nun arından Ürdün Kralı Abdullah’ın onayından geçmesi gerekiyor. Nihai onayın ardından, Ürdün de, tıpkı daha önce benzeri bir yasayı ceza kanunlarından kaldırmış olan Fas Tunus ve Mısır gibi, ‘tecavüzcüyle evlenme’ yasasını yürürlükten kaldırmış olacak.

Ürdün hükümeti geçen nisan ayında tartışmalı yasanın yürürlükten kaldırılması için karar almıştı. Söz konusu yasanın kaldırılması için insan hakları ve kadın hakları aktivistlerinin yanı sıra din alimleri tarafından da eylemler yapılıyordu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz