Van’da yağışlar sayesinde bal verimi yüzde 200 yükseldi

03.08.2022 17:06

60 Kişi Okumuş

0 Yorum

Van’da yağışlar sayesinde bal verimi yüzde 200 yükseldi

Türkiye’de bal üretiminin önemli merkezlerinden Van’da bahar ve yaz aylarında etkili olan yağışlar nedeniyle geçen yıla oranla bal rekoltesinde yüzde 200 artış sağlandı.

Van Arıcılar Birliği Başkanı Halil Tandoğan, son 20 yılın en verimli bal sezonunu geçirdiklerini kaydederek, “Geçen yıl 2 bin 800 ton bal hasadı yapılmıştı. Bu yıl 5 bin tonun üzerinde verim bekliyoruz” dedi.

Özellikle geçen yıl etkili olan kuraklık nedeniyle zor günler geçiren arıcıların yüzü bu yıl artan verim nedeniyle gülüyor.

“Geçen yıl küresel ısınmadan dolayı çok fazla etkilenmiştik. Hatta son 40 yılın en kurak ve verimsiz yılı geçmişti. Hatta bir açıklamamda kuraklık devam ederse arı ölümlerinin olabileceğini söylemiştim. Çok şükür bu sene kurak bir yıl yaşanmadı. Yağışlar ve mevsim sıcaklığı tam istediğimiz gibi gitti. Şu an her şey yolunda.

Bal hasadı için daha 15 günümüz var. Geçen yıl 2 bin 800 ton bal hasadı yapılmıştı. Bu yıl verim yüzde 200 arttı. 5 bin tonun üzerinde verim bekliyoruz. Yağışlarla birlikte çiçek oluşumu sezona yetişti. Bu durum da arıları çoğalttı. Arı kovanlarının bulunduğu bölge 2 bin 500 rakımlı olduğu için burada keven ve doğal kekik yapısına bağlı bal üretimi oluyor. Buranın balı da çok lezzetli oluyor.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz