Wall Street Journal: İsrail, Arabistan ve BAE İşbirliği Artıyor

28.01.2018 14:07

Kişi Okumuş

0 Yorum

Wall Street Journal: İsrail, Arabistan ve BAE İşbirliği Artıyor

Amerika merkezli Wall Street Journal verdiği haberde; Tel-Aviv’in bir taraftan bölgedeki olumsuz imajını değiştirmek ve diğer taraftan İran’a karşı olumsuz propaganda yapmak amacıyla sosyal medyayı kullandığına işaret ederek şunları yazdı: İran ve Arabistan’ın bölgedeki anlaşmazlığıyla birlikte, İsrail Arapçayı kullanarak İran’ın Batı Asya’daki düşmanları ile ortak noktalar bulmaya çalışıyor. Düşmanca atılan tüm bu adımlar İsrail ordusu sözcüsü Avichay Adrea tarafından yönetilmektedir.

Avichay Adrea yakın zamanda Gazze Şeridi’ne İran bayrağını gönderdi ve aynı zamanda İsrail’in Lübnan’ın güneyine saldırdığını gösteren bir videoyu twitter sayfasında paylaştı.

Öyle ki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Arapça altyazılı video mesajları paylaşarak İran’ı kınamaya çalışıyor ve yine İsrail Dışişleri Bakanı facebook sayfasında İsrail ve Arapların Arapça kullanarak ortak bir yaşam sürdüklerini gösteren bir resim paylaştı.

Gazete ayrıca şunları yazdı: Birçok komşusu ile diplomatik ilişkisi olmayan İsrail için sosyal medya Arap Sünni devleri ile ilişkileri geliştirmede önemli bir araçtır ve bölgedeki Arap ülkeler içinde en etkili olanı Suudi Arabistan’dır.

İsrail ordusu yaklaşık 10 yıldır Lübnan’da ofisi bulunan Suudi İlaf gazetesini bu hedefi için kullanmaktadır. Öyle ki bu gazete İsrailli yetkililerle röportaj yapan ilk Arap gazetesidir.

Yine konuyla ilgili olarak İsrail Genelkurmay Başkanı General Gadi Eisenkot, Kasım ayında İlaf gazetesine verdiği röportajda şu açıklamalarda bulunmuştu: İran bölge için en büyük tehdittir ve bu konuda Arabistan ile tam bir işbirliği içindeyiz.

Wall Street Journal yazının devamında, Amerika ve bölge ülkeleri yetkililerinden naklederek şunları yazdı: Son yıllarda İsrail, Arabistan ve BAE İran ile mücadele etmek amacıyla istihbarat paylaşımı artırdı. Öyle ki Arap yetkilileri yaptıkları açıklamada, İsraillilerin Filistinlilerin hakimiyetine karşı çıkması nedeniyle İsrail ile görüşmeye niyetli olmadıklarını belirttiler.

İsrail ordusu sözcüsü konuyla ilgili şu iddiada bulundu: Arap Dünyasında İran açık bir tehdittir.

İsrail ordusu sözcüsünün Hamas ve Hizbullah’ı kınayan açıklamalarının İlaf gazetesinde yayımlanması, Arabistan’ın İsrail ile ilişkileri geliştirmeye çalıştığı yönündeki şüpheleri artırdı.

İlaf Gazetesi Genel Koordinatörü Asnan el-Amir gazetenin bağımsız olduğunu belirterek şunları söyledi: İsrail konusunda farklı bir tutumumuz olması bunun ispatıdır.

Gazete yayımladığı yazının bir başka bölümünde ise, İsrail Ordusu sözcüsü Avichay Adrea’dan naklederek şunları yazdı: Filistinlilerin İsrail’deki ikinci kanlı ayaklanmalarının sona ermesinin ardından, ordu Araplarla özellikle de İsrail’deki Arap gazetecilerle doğrudan ilişki kurma kararı aldı.

Adrea ayrıca 2006 yılında Hizbullah ile İsrail arasında Lübnan’da yaşanan savaş ile ilgili olarak şunları söyledi: O dönemde İsrail ordusu Beyrut’taki Arapları uçaklardan ilamiye atarak bölgenin bombalanacağı konusunda uyardı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz