Yaklaşık 2.5 Milyon Kişi Adına Oy Kullanıldı mı?

28.11.2018 15:11

471 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yaklaşık 2.5 Milyon Kişi Adına Oy Kullanıldı mı?

Sözcü gazetesi Saygı Öztürk 24 Haziran seçimleri öncesinde çok tartışılan sahte seçmen konusunu köşesine taşıdı. Sahte seçmen iddiasını YSK kayıtları üzerinden CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu inceledi.

“O tartışmaya CHP nokta koydu: Sahte seçmen yok” başlığını taşıyan Öztürk’ün köşesinden ilgili bölüm şöyle;

O ARAŞTIRMALAR YAPILDI

Hatırlayınız, yıllar önce ölmüş, Merkezi Nüfus İdaresi(MERNİS) kayıtlarında 120, 130, 150 gibi yaşlarda gözüken ve kayıtlara göre sağ olarak gösterilen yaklaşık 2.5 milyon kişi adına oy kullanıldığını ya da kullanılacağı 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce dönemin CHP Milletvekili ve halen CHP Parti Meclisi Üyesi olan Haluk Pekşen tarafından gündeme getirilmişti.

Seçimden sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden bir grup da, seçimlerde 100 binden fazla hileli oy kullanıldığı yolunda parti meclisine bilgi vermiş, kapsamlı çalışmanın daha sonra teslim edileceği belirtilmişti. Daha sonra Bilgisayar Mühendisleri Odası tarafından da, seçimlerde yapılan sahte seçmen ve hileli oylarla ilgili bir rapor hazırlandı, bunu da açıkladı.

Seçimlerde hile yapıldığı konusunda kamuoyunda genel bir kanı var. Eğer seçimlerde sahtekarlık yapıldıysa CHP’nin kıyameti kopartması gerekir. Örneğin ODTÜ’lü çalışma grubu parti meclisine ön bilgi verdi, raporun daha sonra teslim edileceği belirtildi. Ancak. O rapor parti meclisine gelmediği gibi isteyen üyelere de verilmedi. Sadece Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Onursal Adıgüzel ve YSK’da görevli CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’na teslim edildi. CHP’nin elindeki veriler ve o raporda yer alan bilgiler, YSK’da karşılaştırıldı. Sonucu sorduğumda Mehmet Hadimi Yakupoğlu, “Bir şey tespit edemedik” dedi.

“ÖYLE BİR BİLGİYE ULAŞAMADIK”

Sağ olarak görünen ama gerçekte ölmüş yaklaşık 2.5 milyon kişinin adı MERNİS’te görünüyor ama bunlar seçmen kütüklerinde yer almıyordu. MERNİS’te yer alan 900 civarındaki isim üzerinde çalışıldı, bunlardan 86’sı seçmen kütüğünde bulunuyordu. Ölüm belgesi, veraset belgesi olmadığı için de seçmen kütüğü kaydından düşürülememiş.

Sonuçta, sıkça gündeme getirilen “Seçimlerde sahte oy kullanıldığı” iddiaları için hem YSK, hem de YSK kayıtları üzerinden CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu inceleme yaptı. Yakupoğlu, “Hem kendi kayıtlarımızda, hem karşılaştırdığımız YSK’daki kayıtlarda, mükerrer seçmen ve seçim sonuçlarını etkileyen sahte seçmen bilgisine ulaşmadık” dedi.

Durum böyle. Gelecek seçimin hazırlıkları için YSK bazı kararlar aldı. 190 bin sandık kurulacak, önceki seçimlerde 380 kişi bir sandıkta oy kullanırken, sayı 350’ye indiriliyor. YSK’dan bir haber daha, Danıştay’ın, Zafer Meydanı’nda bulunan eski binasına yakında taşınacak.

İlgili Terimler :

YORUMLAR