Yemen Arabistan İçin Yeni Bir Vietnam

11.02.2018 12:21

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yemen Arabistan İçin Yeni Bir Vietnam

İngiltere basınından İndipendent gazetesi yayınladığı makalede, Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın dış siyaseti ve onun bu alandaki başarısızlıklarına işaretle, Suudi veliaht prensin dış siyasette kafası karışık olduğunu vurguladı.

Makalenin yazarı Mc. Renan, Arabistan veliahdı Muhammed bin Selman siyasetlerinin şaşkınlık ile facia boyutlarında değişmekte olduğu sonucuna vardı. Zira bin Salman’ın bir çok girişimi, Lübnan ve Katar gelişmelerini ters yönde etkilediğini belirtiyor. Söz konusu makalede ayrıca Arabistan’ın girdiği Yemen savaşında hiçbir ilerleme kaydetmediğini, kısıtlı bir noktada yerinde saydığını ve hatta Yemen’in artık günümüzde Arabistan için yeni bir Vietnam olduğu belirtiliyor.

Bu görüş, son on yıllarda Yemen’e karşı tüm saldırganlar ve mütecavizler için geçerli sayılıyor. Yemen’e dış müdahaleler tarihine bakıldığında 60’lı yıllarada Mısır’ın da Yemen’de uzun ve masraflı bir savaş bataklığına girdiği, Kahire yönetiminin Yemen’deki bu askeri müdahale için ağır bedeller ödediğini gösteriyor. Söz konusu savaşta en az 10 bin mısırlı asker ölürken ülke büyük bir borç batağına saplandı. Bu savaş ve çatışmalar da o tarihte “Mısır’ın Vietnam’ı” olarak adlandırıldı ve batı medyası ise o tarihte Yemen’e askeri müdahaleyi, uzak topraklarda klasik bir hata olarak değerlendirdi.

Şimdi Arabistan günümüzde Yemen’de askeri saldırlar ile güç gösterisi ve sözde bölgede hegemonyasını yaymaya çalışıyor. Fakat Yemen’e yönelik dış macera girişimleri, ender olarak planlandığı gibi ilerlemiştir. Bu yüzden aradan uzun bir zaman geçmeden yine medya çevreleri Yemen’in Suudi Arabistan için bir Vietnam’a dönüştüğünü yazdılar.

Amerika’nın Vietnam savaşında dize gelmesi ve savaş çığırtkanlığı için ağır bir fiyasko ve yenilgi sayılan bu savaş, bölgede saldırgan hükümetlerin siyasetlerindeki başarısızlığın derinliğini gösteriyor. Bu çerçevede Arabistanlı siyasi aktivist, Suudi Arabistan ordusunun Yemen savaşına yenilmiş taraf olduğunu belirtiyor. Arabistanlı siyasi aktivist “Müctehid” Arabistan ordusunun Yemen’e karşı savaşta askeri, siyasi ve istihbarat açılarından yenilmiş taraf olduğunu, bu savaşta Ensarullah hareketinin kazanan taraf olduğunu belirtti.

Arabistan sahip olduğu tüm askeri imkanlar ve Amerika’nın tüm desteklerine rağmen bu savaşta hiçbir kazanımı olmamıştır, fakat Riyad yönetimi bunu açıkça söylemekten çekiniyor, zira haysiyetinin zedelenmesinden korkuyor. Mart 2015’te Yemen’e saldıran Arabistan, bu savaşın hızlı bir şekilde Ensarullah hareketinin yenilmesi ve müstafi cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Hadi’nin iktidara tekrar gelmesi ile son bulmasını bekliyordu. Fakat bu savaşta Yemen halkı, direnişi ile Arabistan’ı dize getirdi ve Riyad pratikte hedeflerinin hiç birine ulaşamadı.

Yemen’de hali hazırda yaşanan tüm olaylar Suudi Arabistan yetkililerinin saplandıkları büyük Yemen bataklığında bocaladıklarını gösteriyor. Böyle bir ortamda Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri savaşı devam ederse, suudiler daha ağır ve acı bir yenilgiyi tadacaklardır. Hiç şüphesiz Yemen halkının şimdiye kadar yarattığı direniş hamaseti, Arabistan’ın Yemen’de başlattığı vekâlet savaşında yenilen taraf olduğunu ve bizzat yarattığı bataklığa saplandığını gösteriyor.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz