Yemen Halkı BAE ve Arabistan Aleyhinde Protestolara Devam Ediyor

06.10.2018 13:58

436 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yemen Halkı BAE ve Arabistan Aleyhinde Protestolara Devam Ediyor

Yemen halkı, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ülkedeki varlıklarına itiraz için gösterilere devam ediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sokatra adasındaki varlığını işgal olarak değerlendiren Yemen halkı haftalarca gösteriler yapmıştı.

Diğer taraftan, Mansur Hadi güçlerinin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin kontrolünde olan Güney Yemen’de de ekonomik kriz temelli gösteriler baş göstermişti.

Yemen riyalinin dolar karşısında tarihinin en büyük değer kaybını yaşaması, Güney Yemenlilerin sokağa dökülmesine yol açmıştı.

Meydanları dolduran Güney Yemen halkı, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri aleyhinde sloganlar atarken Mansur Hadi hükümetinin de istifasını talep etmişti.

Gösterilerde Suudi Arabistan Veliahtı Muhammed Bin Selman ile Abu Dabi Veliahtı Muhammed bin Zayed’in posterleri yakılmıştı.

Gösterilerin yeni adresi ise Yemen’in güneydoğusunda yer alan El Mahrah şehri oldu.

El Mahrah sokaklarını dolduran Yemenliler, Suudi Arabistan’ın şehirdeki varlığını işgal olarak tanımlıyor. Yemen halkı, Suudi Arabistan’ın El Mahrar’ta sömürgeci bir anlayışla davrandığını belirtiyor.

SUUD, EL MAHRAH’TA ASKERİ ÜS KURDU

Suudi Arabistan, Mart 2015’te Yemen’e karşı saldırılara başlamıştı. Suudi Arabistan geçtiğimiz yıl ise El Mahrah’a askeri üs kurmaya başlamıştı.

El Mahrah’a askeri üssün kurulmasının tamamlanmasından sonra halk sokaklara çıktı. El Mahrar halkı, Suudi Arabistan’ın, Yemen’deki savaşta en sakin şehirlerden biri olan El Mahrah’a neden askeri üs kurmaya ihtiyaç duyduğunu sorgulamaya başladı.

EL MAHRAH HALKI SESLERİNİ DÜNYAYA DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Ağustos ayı başlarında Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi, El Mahrah’ı ziyaret etti. Mansur Hadi’nin El Mahrah ziyaretinde, şehirde bulunan Suudi Arabistan’a ait askeri üssü desteklediğini açıklaması şehir sakinlerini kızdırdı. Mansur Hadi’nin açıklaması sonrası, Suudi Arabistan karşıtı gösteriler daha da tırmandı.

El Mahrah sakinleri yaptıkları gösterilerde dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyor. El Mahrah’ta yaşayan halk, tüm dünyaya, şehirlerinin güvenli olduğunu dolayısıyla şehirlerinde yabancı bir askeri gücü istemediklerini duyurmaya çalışıyor.

SUUD, EL MAHRAH’TAKİ ÖNEMLİ NOKTALARI KONTROL EDİYOR

El Mahrah şehrine üs kuran Suudi Arabistan, Yemen’in müstefi cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin yeşil ışık yakmasıyla şehrin ana noktalarını da kontrol etmeye başlamış.

Yemen halkı ise, Suudi Arabistan askerlerinin şehirdeki varlığı El Mahrah’ın geleceğini tehdit ediyor. Yemen halkı, Suudi Arabistan’ın El Mahrah şehrindeki varlığını işgal olarak görüyor.

Suudi Arabistan askerleri, El Mahrah’a tam anlamıyla yerleştikten sonra Umman ile Nishtawan limanı ve Gayda havalimanı arasındaki geçişlerin tamamını kontrol etmeye başladı. Ayrıca, Suud güçleri El Mahrah’ın birçok noktasında da askeri kontrol noktaları oluşturdu. Suud, bilhassa sahil kasabası Seyhut’a özel bir önem veriyor.

Ayrıca, Yemen askerleri, Gayda Havalimanı gibi stratejik noktaların güvenliğini Suudi Arabistan askerlerine devretmiş durumda.

İlgili Terimler :

YORUMLAR