Yemen’de İnsani Kriz Çok Vahim Boyutta

05.03.2018 12:12

342 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yemen’de İnsani Kriz Çok Vahim Boyutta

Yemen merkezli Saldırıya Karşı Kültür Cephesi Başkanı, yaptığı açıklamada; Yemen’deki insani krizi anlatarak, Yemen halkının durumunun kelimelerle açıklanmayacak kadar vahim olduğunu ve sözcüklerin bu ülkedeki insani krizden gerçek ve doğru bir tablo sunmaktan aciz olduğunu kaydetti.

BM’nin eski Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed, görevinden ayrılmadan önce BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu son raporunda 2 milyonu aşkın Yemenlinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Ayrıca savaşın sürdüğü için Yemen’de insani kriz daha da tırmanmıştır. Yemen’de vatandaşların yüzde 70’i yani yaklaşık 20 milyonu yardıma ihtiyaç duymaktadır. Kolera salgını da yayılmıştır ve yaklaşık bir milyon insanın bu hastalığa yakalandığını doğrulanmıştır.

Yemen Saldırıya Karşı Kültür Cephesi Başkanı İbtisam Mütevekkil, Tesnim’e Yemen’deki son surum ve insani krizi konuştu.

Yemen’de İnsani Kriz Çok Vahim

İbtisam bu röportajda şu ifadeleri kullandı: Yemen’e karşı saldırgan ülkelerin saldırıları ve ablukası üzerinden 3. yılını geride bırakıp, 4. yılına girmektedir. Bu saldırılar ve abluka uluslararası camianın eşliğinde ABD ve Suudi Arabistan’ın eliyle yapılıyor. Yemen’de insani durum çok kötü, resmi raporlara göre 2 milyon Yemenli acil insani yardıma muhtaç. Ancak aslında bu sayıyı kat kat arttırmak lazım. Savaşzade bu ülkenin ekonomisi tamamen dağılmış, memurlar aylardır maaş alamıyor. Saldırgan ülkeler, Yemen’e yönelik sıkı abluka ve kuşatma uygularken, BM ve diğer uluslararası örgütler hiçbir uygun tepki göstermiyor. Bugün Yemenliler eğer bombalama ve saldırılardan kurtulsa bile, açlık ve hastalıklardan kurtulamayacaklar. Saldırganlar koalisyonu son bir yılda, askeri alanda hiçbir başarı elde edemedikleri için ekonomiye yönelerek, halk için ekonomik alanı tamamen daralttılar. Yemen halkının durumunun kelimelerle açıklanmayacak kadar vahim ve sözcüklerin bu ülkedeki insani krizden gerçek ve doğru bir tablo sunmaktan acizdir.

Suudi Koalisyon’un Saldırıları Durdurulmalı

Yemen Saldırıya Karşı Kültür Cephesi Başkanı, Yemen’de savaşın son bulma yolları hakkında ise şöyle konuştu: Yemen’deki savaşın yegane son bulma yolu, Suudi koalisyon ve müttefiklerinin Yemen’e saldırılarının durdurulmasıdır. Her gün yapılan bombalamalar durmadığı sürece, iç savaşın son bulması ve siyasi sürece girilmesinden söz etmek mümkün değil. Ekonomik abluka ve kuşatma kalkmadan her türlü siyasi çözümden söz edemeyiz. Her gün çocuklar ve kadınlar bombalamalar altında ölüyor, abluka, ekonomik olarak halkı zor duruma sokmuşken asla Yemen krizi için çözüm bulunamaz. Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’in iç işlerine müdahalesine son verilmesi, krizin çözüm için şarttır.

İlgili Terimler :

YORUMLAR