Yerel Seçim Öncesinde Partilerin Oy Oranı

09.10.2018 12:47

570 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yerel Seçim Öncesinde Partilerin Oy Oranı

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir ve Andy-Ar araştırma ve anket şirketinin sahibi Faruk Acar yerel seçim öncesi ellerindeki son anketi açıkladı.

OPTİMAR’ın yaptığı son çalışmaya göre İstanbul’da AKP ile CHP arasındaki fark kapanırken, Andy-Ar’a göre ise AKP bazı bölgelerde oy oranıyla ‘şaşırtabilir.’

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir, Ağustos sonu, Eylül başında 1787 kişiyle yüz yüze yaptırdıkları araştırmayı Star’dan Fadime Özkan’a açıkladı. Taşdemir, ‘yerelde partimin adayına oy veririm’ diyenlerin oranının yüzde 49.5 olduğunu söyledi.

Andy-Ar araştırma ve anket şirketinin sahibi Faruk Acar ise yerel seçim öncesi elindeki önemli verileri Akşam’dan Pınar Işık’a açıkladı.

‘YERELDE PARTİMİN ADAYINA OY VERİRİM DİYENLER’ YÜZDE 49.5

İşte OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir’in elindeki son anket:

”Araştırmaya göre, “yerelde partimin adayına oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 49.5 oranında. En beğendiğim adaya veririm, diyenler yüzde 40.6. Desteklediğim partinin adayına oy veririm diyenlerde dağılım AKP yüzde 61.5, CHP yüzde 56.5, MHP yüzde 44.8, HDP yüzde 32.6, İyi Parti yüzde 42.2, SP yüzde yüzde 19. Parti aidiyetleri, oy oranları yüksek olan AKP ve CHP’de yüksek, SP, İyi Parti ve MHP’de düşük.

‘İSTANBUL’DA FARK KAPANDI’

İstanbul’da önceki yerel seçimde CHP ile arada büyük fark olmamakla birlikte muhtemel ve uzun süreli ittifak yaptıkları HDP de dikkate alındığında belli ölçüde risk var gibi. Hala alabilecek durumda AKP ama aday önemli. Alamaz ise 16 Nisan ve 24 Haziran seçimlerindeki oyların geriye gitme algısı pekişir ve psikolojik etkisi itibariyle yükseliş trendi durmuş, yüzde 40’lara sıkışmış bir AKP algısı kalır.

AKP’NİN GERÇEK OYU YÜZDE 40

Andy-Ar araştırma ve anket şirketinin sahibi Faruk Acar’ın açıkladığı sonuçlar ise şöyle:

”Ak Parti’nin alacağı oran çok yüksek bir rakam. Kalan yüzde 15 de git gel yaşayan o günkü ruh haline göre pozisyon alan kazan kazan mantığı ile pragmatik düşünen seçmendir. AK Parti’nin gerçek oyu yüzde 40 ve üzeridir. Üzerinde onu yüzde 50 yapan o bahsettiğimiz pragmatik seçmendir. AK Parti’nin doğru hizmetler yaptığını ideolojiden angajmandan kimliklerinden bağımsız olarak doğru projeler yaptığını ve daha iyisini göremediği için AK Parti’de daha fazla kazanabileceğini ve ülkenin refah içerisinde bulunacağını düşündüğü için gelip AK Parti’de pozisyon alan seçmenlerdir.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR