Yıldırım: Bir Devlet Egemenlik Hakkımıza Karşı Çıkarsa Savaş Sebebidir

25.08.2017 22:37

475 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yıldırım: Bir Devlet Egemenlik Hakkımıza Karşı Çıkarsa Savaş Sebebidir

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürdistanı’nda yapılması planan referanduma ilişkin açıklama yaptı.

Yıldırım, “Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum iptal edilmeli. Irak’ın parçası olan bir bölgesel yönetim var. Bu savaş nedeni olmaz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik haklarımıza karşı hareket içinde olursa bizim için savaş sebebidir” ifadelerini kullandı.

Singapur ve Vietnam ziyaretinin dönüşünde uçakta soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları şu şekilde:

AFRİN ve İDLİB OPERASYONU

Afrin ve İdlib’e olası operasyonla ilgili Yıldırım, “Durup dururken bir yere saldıracak değiliz. Bir yere operasyon davulla zurnayla yapılmaz. Taktik hazırlığı ve planlama süreci olur. Başka ülkenin topraklarına girmenin uluslararası istişareleri, hukuki zemini olması ve meşru mazeretin olması lazım” dedi.

Yıldırım, ABD’nin PYD’ye verilen silahların Rakka operasyonundan sonra geri alınacağı açıklamaları için de “Sadece söylenenlerle yetinecek değiliz. Her türlü tedbiri aldık, alıyoruz” ifadesini kullandı.

RUSYA İLE S-400 ANLAŞMASI

Başbakan, Rusya ile S-400 hava savunma füzesi alımı için anlaşmaya vardıklarını, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi!nin vereceğini de söyledi.

KILIÇDAROĞLU

Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ndeki atletli fotoğrafını da değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun “Ben adalet diyorum onlar atlet” diyor sözleri için “Adaleti iyice ucuzlattık, adaletle atletin ne ilgisi var” dedi.

Başbakan, Kılıçdaroğlu’nun tutuklanacağı iddialarıyla ilgili ise ”İstihareye mi yatmış, neye istinaden söylüyor? Gündemde kalmak için çıkarıyor” değerlendirmesinde bulundu.

MERAL AKŞENER İÇİN YORUM YAPMADI

Yıldırım, Meral Akşener’in yeni parti kurma çalışmaları için yorum yapmadı, “Nesini değerlendireyim” demekle yetindi.

ZEKAİ AKSAKALLI AÇIKLAMASI

Korgeneral Zekai Aksakallı’nın 2’nci Kolordu Komutanlığı’na atanması nedeniyle istifanın eşiğine geldiği iddiaları da sorulan Başbakan, “İstifa da olur, emeklilik de olur, atama ile verilen görevden hoşlanmayanlar da olur. Silahlı Kuvvetler’de her görev önemli ve onurludur. Zekai Aksakallı önceki görevlerinde olduğu gibi yeni görevini de en iyi şekilde yapacaktır” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR