Yıldırım’dan Macron’a Cevap

31.01.2018 19:06

428 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yıldırım’dan Macron’a Cevap

Başbakan Binali Yıldırım, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile yaptığı ortak basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. Yıldırım, Macron’un Afrin’e başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın işgal operasyonuna dönüşmemesine yönelik söylediği ifadelere tepki gösterdi ve “İşgal yok, Fransa’nın düşüncesi sakat” dedi.

Yıldırım, harekatla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Afrin’de yapmak istediğimizin ne olduğunu anlamak için Fırat Kalkanı Harekatı’ndaki, Münbiç, Cerablus ve Azez hattında 2 bin kilometrekarelik alana bakmaları yeterlidir. Bunun dışındaki değerlendirmelerin gerçekle alakası yoktur. Türkiye’nin katiyen bir işgal mantığı içinde hareket etmediğini bütün dünya biliyor, bilmelidir. Fırat Kalkanı’na bakarsak bunu görürüz.

Yıldırım, Afrin’den Hatay ve Kilis’e atıldığı belirtilen roketlerin Türkiye’den fırlatılmış olabileceği ihtimaline “Türkiye’nin içerisinde, Türkiye’deki vatandaşlara roket saldırısı akla ziyan, deli saçması düşüncelerdir. Buna kargalar bile güler” diyerek cevap verdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Başbakan Binali Yıldırım’ın daveti üzerine Türkiye’ye geldi. İki taraf arasında basına kapalı 1 saat görüşme gerçekleşti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR