ABD, Rakka’da ‘yanlışlıkla’ DSG’yi vurdu: 30 ölü

10.07.2017 08:07

541 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD, Rakka’da ‘yanlışlıkla’ DSG’yi vurdu: 30 ölü

ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Suriye’nin Kuzeyindeki Rakka kentinde, YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri(DSG) mevzilerini bombalaması sonucu, DSG mensubu 30 Arap savaşçı öldü. Sputnik’e konuşan bir DSG yetkilisi, koalisyonun ‘yanlışlıkla Rakka kalesinde bombardıman yaptığını’ ifade etti.

Türkiye’nin, PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Rakka kentinde DSG mevzilerini yanlışlıkla bombaladı.

Demokratik Suriye Güçleri’nden üst düzey bir yetkili konu ile ilgili Sputnik’e konuştu.

Koalisyon uçaklarının Rakka’da Surların olduğu alanda yanlışlıkla DSG mevzilerini bombaladığını belirten yetkili şu ifadeleri kullandı: “Hava saldırısı dün gerçekleşti. Koalisyon güçlerine bağlı uçaklar Rakka surları bölgesinde IŞİD ile savaşan DSG’ye bağlı Nehva Kuvvetlerini bombaladı. Bombalama sonucu 30 savaşçı hayatını kaybetti 15 savaşçı ise ağır yaralandı. Yaşamını yitiren savaşçıların hepsi Arap savaşçılardır.”

‘DSG’YE BAĞLI NEHVA KUVVETLERİ VURULDU’

ABD öncülüğündeki koalisyonun ‘yanlışlıkla’ 3 hava saldırısı gerçekleştirdiğini söyleyen DSG yetkilisi, “Koalisyon güçleri Nehva kuuvetlerine bağlı savaşçıların Rakka’nın Surları bölgesine girdiğini bilmiyordu, o bölgede sadece IŞİD’in bulunduğu bilgisine sahipti ve hava saldırısı yanlışlıkla gerçekleşmiş oldu” dedi.

Koalisyon uçakları daha önce de Rakka kuzeyinde DSG mevzilerini yanlışlıkla bombalamış, olayda 18 DSG savaşçısı yaşamını yitirmişti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz