‘ABD’nin Kürdistan planı adım adım işliyor’

04.08.2017 17:58

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘ABD’nin Kürdistan planı adım adım işliyor’

ABD’nin IŞİD’den kurtarılan Rakka’ya YPG’yi de kapsayan DSG birliklerinin yerleştirilmesi olasılığını değerlendiren gazeteci-yazar Güller’e göre ABD, Irak’ın ardından Suriye’de de ‘Kürdistan kurulması’ hedefine adım adım ulaşıyor; bunu engellemenin yolu ise Ankara-Şam iş birliğinden geçiyor.

ABD öncülüğündeki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyonun IŞİD’den kurtarılan Suriye şehri Rakka’nın ‘güvenliğini sağlamak için yerel gönüllülerden oluşan 850 kişi eğittikleri’ yönündeki açıklamasını, söz konusu güvenlik gücünde Demokratik Suriye Güçleri (DSG) de yer alacağı iddiaları takip etti. Rakka’nın kurtarılmasında ABD’nin iş birliği yaptığı ancak Türkiye’nin ‘PKK’nın uzantısı’ olduğunu söylediği YPG’yi de kapsayan birliklerin Rakka’da kalması, Türkiye’nin ‘Suriye’de Kürt özerk devletinin temeli mi atılıyor?’ yönündeki endişelerini perçinler nitelikte.

Sputnik’e konuşan Gazeteci ve ‘IŞİD: Kara terör’ kitabının yazarı Mehmet Ali Güller’e göre Washington’dan yapılan açıklama, ‘ABD’nin hedefinin Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti inşa etmeyi amaçlıyor olması’ itibarıyla şaşırtıcı değil.

Güller, ABD’nin tıpkı Irak’ı işgal ederken olduğu gibi, Suriye’nin kuzeyinde de bir Kürt devleti inşa etmeyi amaçladığına işaret ediyor:

“ABD’nin ‘Obama stratejisi’ adıyla belirlediği IŞİD’e karşı mücadelenin esası, IŞİD’den kurtarılacak bölgelere Kürtleri, PYD/YPG’yi yerleştirmekti. ABD böylece hem PYD’nin ilan ettiği üç kantonu bileştirecek, hem kuzeydeki kuşağı aşağı doğru genişletecek, hem de ‘IŞİD’e karşı mücadele’ gibi ulvi bir işten hareketle Kürt devleti için meşruiyet sağlayacaktı.”

‘ABD ASIL EĞİT-DONATI ŞİMDİ BAŞLATIYOR’

ABD’nin taktiksel hamlelere rağmen hedefine ulaşmak konusunda kararlı olduğuna vurgu yapan Güller “Örneğin geçen hafta CIA’nın eğit-donat programını bitirdiğini açıklaması kimilerinde Suriye açısından bir iyimserlik yarattı. Yanılmayalım, ABD eğit-donat programını bitirmiş değil, sadece bazı “cihatçı gruplara” desteğini kesiyor. Yoksa aslında eğit-donatın esasını asıl şimdi yapıyor. Nasıl? YPD’yi eğitiyor, YPG’ye TIR’larla silah veriyor, üstelik ağır silah” dedi.

ABD’nin YPG’yi konvansiyonel bir orduya dönüştürmeye çalıştığına işaret eden Güller “YPG ancak konvansiyonel bir orduya dönüşürse, Suriye’nin kuzeyine hâkim olabilir. ABD’nin hesabı bu” diye konuştu.

‘SURİYE VE TÜRKİYE BİRLİK OLMAZSA KÜRDİSTAN KURULUR’

Ankara ve Şam’ın iş birliğinin ABD’nin ‘Kürdistan planını çökertecek’ tek güç olduğuna işaret eden Güller şu ifadeleri kullandı.

“Türkiye’nin meseleyi böyle görmesi lazım ve bu meseleden hareketle aslında Ankara ile Şam’ın çıkarlarının ortak olduğunu görmesi lazım. Ancak Ankara-Şam anlaşmasıyla adım adım ilerleyen bu süreç tersine çevrilebilir. Aksi taktirde, ABD tıpkı 25 yılda Irak’ta yaptığı gibi, Suriye’de de bir ‘Kürdistan’ kurar.”

Güller “Kürtlerin çıkarı ABD’nin kara gücü olmakta değildir, tersine Kürtleri binlerce yıldır birlikte yaşadığı Arap, Fars ve Türklerle karşı karşıya getiren bu ilişki bölgeyi yangına çevirmektedir. Bölgedeki kadim halk ve milletlerin barış içinde birlikte yaşayabilmesi, öncelikle ABD emperyalizmini bölgeden atmaktan geçer” diye ekledi.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR