‘Adalet Yürüşü’nde final günü

09.07.2017 10:45

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Adalet Yürüşü’nde final günü

Hurriyet.com.tr ‘nin Haberi

Ankara’dan başladığı yürüyüşün sonuna gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün 18.00’deki Maltepe mitingiyle eylemini bitirecek. Kılıçdaroğlu, bugünkü mitingde Türk bayrağı, adalet pankartı ve Atatürk posteri dışında hiçbir şey istemediğini vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması üzerine 15 Haziran’da Ankara’dan başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün sonuna geldi. Kılıçdaroğlu, bugün Dragos’tan yalnız başına yapacağı yürüyüşün ardından ‘Adalet Mitingi’yle yürüme eylemini sonlandıracak. Kılıçdaroğlu, dün özetle şunları söyledi: “Yürüyüşe başlarken 24’üncü günde İstanbul’a gider miyiz, gitmez miyiz diye belli çevrelerde endişeler vardı. Ama kararlılığımız, inancımız vardı. Rahat yürüdük. Bu süre içinde dört mevsimi de yaşadık. Soğuk, sıcak, sisli, yağmurlu günleri yaşadık ve Türkiye’nin ne kadar güzel olduğunun farkına bir kez daha vardık. Yürüyerek bu güzel coğrafyayı izlemek gerçekten huzur vericiydi. Demokrasinin güzelliğini birlikte yaşamalıyız. Biri protesto ederken diğeri alkışlayan vatandaşlarımız yan yanaydı, bunlar aslında arkadaşlar. Güvenlik güçlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Biz barışçıl bir yürüyüş yaptık, onlar güvenliğimizi sağladılar. Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim. Alana bayrak, adalet pankartı ve Atatürk posteri dışında hiçbir şey istemiyorum. Altı oklu bayrak da istemiyorum. Hep beraber adalet istiyoruz. Atatürk ortak değerimiz. Atatürk posterlerimiz olacak. Bunun dışında hiç kimsenin başka bir pankart getirmesini, başka bir bayrak açmasını asla doğru bulmuyoruz.” / Rifat BAŞARAN

‘TAHMİNİMDEN DAHA FAZLA DESTEK GELDİ’
(15 Temmuz yıldönümü) 15 Temmuz’u ikiye ayırıyoruz. Bir halkın ve sokağın 15 Temmuz’u. İki sarayın 15 Temmuz’u. Halkın 15 Temmuzu’nda illerimizde, ilçe başkanlıklarımızda 249 şehidi ve gazileri anacağız. Sarayın 15 Temmuz’u 20 Temmuz sivil darbesi hazırlıkları sürecidir, biz ona karşıyız. 15 Temmuz anılacaksa anarız. Halk sokağa indi darbeyi engelledi. Bundan güzel daha ne olabilir.

Adalet Yürüşünde final günü

(İstanbul’a giriş ve güvenlik riski) Ne yaparlarsa yapsınlar biz İstanbul’a girecektik. Kararlılığımızı her yerde gösterdik. Erdoğan “Efendim biz izin verdik. Hatta lütfettik, yürümenize, imkan sağladık” diyor. Anayasal haklarımı bana lütuf olarak sunan kafa diktatör kafasıdır. Bu benim anayasal hakkımdır. Sen kimsin bana engel olacaksın. Hangi lütuftan söz ediyorsun. Bu, demokrasi kültüründen gelmeyen bir anlayışın dışavurumudur.

TALİMATA UYULDU
Yürüyüşte bazı kişileri milletvekili arkadaşlarımız tespit etti. Diyelim ki bazıları bize rabia işareti yapıyor. Bunlar onlara laf atıyor, provokasyon yapıyorlar. Onları yürüyüş kolu dışına çıkardık. Gelen duyum, provokasyon olacağı şeklindeydi. Bu, hükümet kanadından da söylendi. IŞİD ismini verdiler provokasyona. Her an her şey olabilir.

(Tehdit sizce sürüyor mu?) Ben sürdüğü kanısında değilim. Miting alanına Türk bayrağı, ‘adalet’ yazılı pankart ve Atatürk posteri dışında hiçbir şey kabul etmiyoruz. Hayatımda önemli gördüğüm olaylarından birisi şudur: 12 maddelik güvenlik talimatı yayınladık. 7-8 bin kişi bunlara kendiliğinden uydu. Barışçıl bir hareket dedik.

Gerçekten benim tahminimden çok daha güçlü bir destek aldık biz. Hiç böyle bir destek beklemiyordum. Kazan, Düzce, Sakarya, Gerede, Hendek… AKP’nin en güçlü olduğu alan buralar. Burada yoldan geçenlerden duyduğumuz sempati beni şaşırttı. Hiç tahmin etmediğim güzel şeyler oldu.” / İsmail SAYMAZ

Adalet Yürüşünde final günü

MALTEPE MİTİNGE HAZIR
CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ bugün Maltepe’de yapılacak mitingle sona erecek. Mitingle ilgili çalışmalar son hız devam ediyor. Alanın çevresi polis bariyerleri ile çevrilirken, üzerinde ‘Adalet’ yazısı bulunan 80 metre genişliğinde 20 metre derinliğinde bir sahne kuruluyor. Mitinge gelen vatandaşların sahneyi daha iyi görebilmeleri için alanın muhtelif noktalarında 2 adet dev LED ekran ile 6 adet ses sistemi de yer alacak. CHP İl Başkanı Cemal Canpolat özetle şunları söyledi:
“Genel Başkanımız, pazar günü saat 17.00’de Dragos Sahil’den yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek Maltepe sahilinde milyonlarla buluşacak .
İstanbul’un 958 mahallesinden Maltepe’ye araç kaldıracağız. Ulaşımla ilgili hiç kimse problem yaşamayacak.

Adalet için bu alanda en az 1,5 milyon kişi olacak. Alana girişler saat 15.00’ten itibaren başlayacak. Alana deniz yolu dahil olmak üzere 4 farklı arama noktasından giriş yapılacak.

Alanın en hızlı ulaşılabilir noktalarında 4 ambulans noktası hazır bulunacak. 3 ayrı noktada seyyar tuvaletler kurulurken, 2 adet bebek bakım çadırı ve yaşlı ya da hastalar için çadırlar olacak.

1 milyon su taşıyacak soğuk hava depolu 10 adet TIR alanın çevresinde hazır bulunacak.” / Aziz ÖZEN/İSTANBUL

Adalet Yürüşünde final günü
GAZETECİLER ‘ÖZGÜRLÜK’ İSTEDİ: ADALET Yürüyüşü’ne tutuklu gazetecilerin yakınları ve arkadaşları da katıldı. Üzerlerinde ‘Gazetecilere Özgürlük’ yazılı tişörtlerle alana gelen tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık’ın da aralarında olduğu 25 kişilik grup, Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile bir süre yürüdü. Sinema sanatçısı İlyas Salman ve Meltem Cumbul da yürüyüşe destek verdi.

 

Hurriyet.com.tr ‘nin Haberi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz