Almanya İçişleri: Türkiye ‘teröre destek veren’ Alman şirketler listesini resmen geri çekti

24.07.2017 17:15

487 Kişi Okumuş

0 Yorum

Almanya İçişleri: Türkiye ‘teröre destek veren’ Alman şirketler listesini resmen geri çekti

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin ‘teröre destek’ verdiğinden şüphelendiği Alman şirketleri listesini resmen geri çektiğini açıkladı.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tobias Plate, Türkiye’nin ‘teröre destek’ verdiğinden şüphelendiği yaklaşık 700 Alman şirketinden oluşan listeyi resmen geri çektiğini söyledi.

‘İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU YANLIŞLIK OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Alman sözcü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Alman mevkidaşıyla bugün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Interpol aracılığıyla yollanan listenin ‘iletişim sorunu’nundan kaynaklandığını ilettiğini belirtti.

Plate, “(Soylu) Türk yetkilileri tarafından Türkiye’de veya Almanya’da Alman şirketlerine karşı bir soruşturma olmadığının altını çizdi” dedi.

SOYLU: ALMAN ŞİRKETLERİNİN TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMASINDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Konuyla ilgili Türkiye’den yapılan açıklamada da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Alman mevkidaşı Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile 40 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Buna göre Soylu, Türkiye’deki hiçbir Alman şirketine soruşturma açılmadığını Alman mevkidaşına iletti. Soylu, Alman şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmasından her zaman memnuniyet duyduklarını da ifade etti.

Soylu, Interpol üzerinden diğer ülkeler gibi Almanya’ya da iletilen talepte bir iletişim probleminin olduğunun tespit edildiğini söyledi. Soylu, söz konusu iletişim probleminin hafta sonu aynı kaynaklar üzerinden açıklığa kavuştuğunu iletti.

TÜRKİYE’YE GÜMRÜK BİRLİĞİ ÇIKIŞI

Almanya Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü ise Almanya’nın mevcut koşullarda Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını uzatılmasının mantıklı olup olmadığını AB’deki ortaklarıyla tartışılacağını söyledi.

Sözcü, Türkiye’yle karşılıklı önlemlerin hala incelenmekte olduğunu belirtti.

Sputnik

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR