Arabistan’ın Bozulan İmajını Düzeltme Çabaları

14.09.2017 10:33

Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan’ın Bozulan İmajını Düzeltme Çabaları

Financal Times gazetesi, Arabistan’ın medyada kendisine yönelik yapılan olmusuz haberlerin üzerini örtmek için Asya ve Avrupa’da iletişim kampanyası başlattığını yazdı.

Gazeteye göre, Arabistan’ın bu adımı Katar’a karşı takındığı tavır ve sivilleri hedef almakla suçlandığı Yemen’e karşı başlattığı savaşla ilgilidir.

Arabistan Enformasyon Bakanlığı Londra, Berlin ve Moskova’da bazı merkezler açacak. Kim bilir belki de bu merkezler önümüzdeki yıl Pekin, Tokyo ve Mumbai’de de açılır. Arabistan bu bilgi merkezlerin ardından bozulan imajını ve kendisine yönelik uluslararası bakışı düzeltmeyi amaçlayacaktır.

Öyle ki bu plandan haberdar olan kişiler bunun asıl planın daha ilk aşaması olduğunu ifade ediyorlar.

Financal Times gazetesi daha sonra şunları yazdı: Arabistan oluşan olumsuz imajından dolayı rahatsızlık duyuyor çünkü Arabistan radikal İslamı yaymak, kadınlara baskıcı uygulamalarda bulunmak, kadınların sürücü olmasını engellemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor. Yine Arabistan’ın askeri müdahaleleri de uluslararası eleştirilerde yer almıştır. Suudi Arabistan liderliğinde Yemen’e karşı başlatılan savaş Yemen’de insanlık faciası yaşanmasına ve Veba salgınının yayılmasına neden oldu.

Arabistan Katar’a karşıtı kurulan koalisyonun da liderliğini üstlenmiştir.Bu durum son on yılda Fars  Körfezi Arap ülkeleri arasında en kötü diplomatik krizin yaşanmasına neden oldu.

Gazete daha sonra şunları yazdı: Batılı diplomatlar müttefikleri karşı karşıya getiren bu anlaşmazlıklarla ilgili endişelerini dile getirerek bazı Arap ülkelerinin Katar’a  uyguladığı katı politikalara karşı olduklarını belirttiler.

Konuyla ilgili olarak bir araştırmacı şu ifadeleri kullandı: Riyad şuan Katar, Washington ve Londra aleyhine propaganda başlatmıştır ancak Doha direnmiş ve yüce ahlaklı tutumunu sürdürmektedir. Sonuç olarak, Katar savaşı Batılıların aklını ve sevgisini elde etmeye çekmiştir ve Katar karşıtı dörtlü koalisyondan dolayı rahatlamıştır.

Araştırma kuruluşları ise şuna işaret etmektedir: Avrupa’daki Hristiyan araştırmaları şunu göstermektedir; Arabistan’ın imajı, Katar’a karşı uyguladığı zorbalıklar ve Yemen’e yaptığı müdahale nedeniyle zarar görmüştür.

İlgili Terimler :

YORUMLAR