Bağımsızlık Günü’nü kutlayan Kiev’de patlama

24.08.2017 15:55

403 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bağımsızlık Günü’nü kutlayan Kiev’de patlama

Bağımsızlık Günü’nün kutlandığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de patlama meydana geldi.

Polisin verdiği bilgiye göre Kiev’in merkezindeki Gruşevskiy Caddesi’nde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 2 kişi yaralandı.

Patlayıcı maddenin türü henüz belirlenemezken, polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı ifade edildi.

Patlamanın ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Kiev’de temaslarda bulunduğu sırada gerçekleşmesi dikkat çekti.

BAĞIMSIZLIK GÜNÜ’NDE NATO ASKERLERİ İLK KEZ UKRAYNA ASKERLERİ İLE YAN YANA

Ukrayna’nın bugün Sovyetler Birliği’nden ayrılışının 26. yılını kutluyor. Bağımsızlık Günü’nde bugün Kiev’de düzenlenen askeri geçit törenine ABD Savunma Bakanı James Mattis de dahil NATO üyesi diğer ülkelerden savunma bakanları da katıldı.

Geçit töreninde NATO ülkeleri askerleri ilk kez Ukrayna askerleri ile yürüdü.

Sputnik’e konuşan Ukraynalı uzmanlar, savunma bakanlarının ziyaretinin sembolik olduğunu ve hiçbir önemli anlaşma ile sonuçlanmayacağını söylüyor.

Ukrayna Siyasi Araştırmalar ve Kriz Bilimi Merkezi Müdürü Mihayil Pogrebinskiy, Kiev’e savunma bakanları gelen ülkeler ile ilişkilerin derinleşeceği konusuna umut bağlanmaması gerektiğini söyledi. Pogrebinskiy “Bu ziyaret daha çok sembolik önem taşıyor. Ukrayna sert bir Rusya karşıtı, ABD yanlısı seçim yaptı ve bunun bir dayanışma seçimi olduğunun bir şekilde gösterilmesi gerekiyor. Ziyaretin asıl nedeni, Ukrayna’nın bağımsızlığının onlar için önemli olduğunu göstermek” dedi.

‘BATI’NIN BİRLİK OLDUĞUNU GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Ukraynalı Analitik Merkezi ‘Üçüncü Sektör’ün Başkanı Andrey Zolotarev de “Ziyaret kapsamında Ukrayna’nın NATO üyeliği konusu görüşülecek, bu bir gerçek. Ancak bu ziyaretin çok fazla bir değeri olmayacak. Bakanların gelişi daha çok ‘moral amaçlı.’ Ancak bir bakıma Batı’nın birliğini gösterilmesi gibi propagandalar için de kullanılacak” dedi.Sputnik

 

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR