‘Başarısız darbe girişiminden bir yıl sonra, Türkiye’de demokrasi tehlikede olmaya devam ediyor’

14.07.2017 09:29

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Başarısız darbe girişiminden bir yıl sonra, Türkiye’de demokrasi tehlikede olmaya devam ediyor’

İngiltere’de yayımlanan İndependent gazetesinde, Türkiye’deki darbe girişiminin birinci yıl dönümüne ilişkin bir makale yer aldı.

Kim Sengupta imzalı haberde ‘Başarısız darbe girişiminden bir yıl sonra, demokrasi tehlikede olmaya devam ediyor’ deniyor.

Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve destekçilerinin ’15 Temmuz darbecileri’ne karşı zafer kutlaması yaptığı, aynı zamanda ölen 249 ve yaralanan 2 bin 200 kişinin yasını tuttuğu belirtiliyor.

“Hem içeride, hem dışarıda, düşmanlara ve düşman olarak algılananlara yöneltilmiş öfke var” deniyor haberde ve ardından darbe girişiminden bu yana on binlerce kişinin gözaltına alındığı ve işten çıkarıldığı, bazılarının ülkeden kaçtığı belirtiliyor.

“Tutuklama dalgasını takiben muhalefet içeride susturuldu” deniyor ve ‘Adalet Yürüyüşü’ etrafındaki tartışmalara yer veriyor.

Makalede, yakın zamanda olağanüstü hâlin kalkacak gibi görünmediği kaydediliyor.

Haberde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ‘masum olan hiçkimsenin cezaevine gönderilmediği’ne yönelik sözlerine de yer veriliyor.

Haber ardından eşi Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle Ekim ayından beri tutuklu bulunan Belgin Aksoy’un sözleriyle devam ediyor.

Aksoy, “Buna benzer şeylere karşı tartışmaya çalışmanın anlamı yok, Türkiye’de şu an siyah beyaz, beyaz siyah” diyor.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz