Başbakan’dan OHAL ve 15 Temmuz Afişi Açıklaması

14.07.2017 16:48

Kişi Okumuş

0 Yorum

Başbakan’dan OHAL ve 15 Temmuz Afişi Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileriyle bir araya geldi. Yıldırım, OHAL’in uzaltılmasını istediklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

OHAL Teklifi

Başbakan Yıldırım, OHAL için “19’unda doluyor, prensip olarak bizim hükümet olarak kararımız, MGK’ya uzatılması yönünde teklif götürmek” dedi.

Afiş Tartışması

15 Temmuz’un yıl dönümüne ilişkin hazırlanan afişlerle ilgili olarak; Kimsenin rahatsız olacağı durum yok. Başından beri asker kılığına girmiş teröristler dedik. Alınganlık gösterecek bir şey yok. TSK’yı hedef alma düşüncesi yoktur. İlk defa mı böyle fotoğraf görülüyor, daha vahimlerini bu halk gördü.

ABD Ve Avrupa Ülkelerinin Tavrı

ABD veya kimi Avrupa ülkelerinde 15 Temmuz’un anılmasına yönelik çeşitli etkinliklerde takınılan tavrı hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Bir yandan ‘özgürlükler ülkesi’ diyeceksiniz, bir yandan Türkiye’ye insan hakları, özgürlükler konusunda sürekli eleştirilerde bulunacaksınız, diğer taraftan da bir ülkenin geleceğini yok etmeye çalışan alçak bir kalkışmanın, darbenin arkasında olanları eleştiren, bunu uluslararası kamuoyunda bilinir hale getirmeyi hedefleyen bu çalışmaları engelleyeceksiniz. Bu, tamamıyla samimiyetsizliktir.

Davetiye Polemiği

CHP’nin Meclis’teki 15 Temmuz programıyla ilgili davet açıklamaları hakkında; Yürüyüşten sonra duygusallaştılar, milletin Meclis’ine davet olmaz, o gece davetle mi gittiler, çağrı herkese yapıldı, gelmemek için dolambaçlı yollara girmeye gerek yok.

Mahkemedeki “HERO” Gerginliği

‘Cumhurbaşkanı’na suikast’ davasında darbe sanığının ‘Hero’ yazılı tişört giymesi nedeniyle yaşanan gerginlik hakkında ise; Bu suçun itirafıdır, milletin öfkesini kabartan tutumdur; içeri nasıl sokulduğunu Adalet Bakanlığı araştırıyor. Failleri ortaya çıkarılacaktır. Cumhurbaşkanı’nı öldürmeye giden bir alçağın üstünde “kahraman” yazması kabul edilemez, cezaevleri gerekli tedbirleri alacaktır, bir daha böyle görüntüler olmayacaktır” açıklamasında bulundu.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR