Belçika’da PKK’yı ‘terör örgütü’ saymayan karara itiraz

11.10.2017 17:23

296 Kişi Okumuş

0 Yorum

Belçika’da PKK’yı ‘terör örgütü’ saymayan karara itiraz

Belçika Federal Savcılığı, istinaf mahkemesinin PKK’nın terör örgütü sayılmayacağı ve örgüt mensubu olduğu iddia edilen kişilerin ‘terör’ suçlamasıyla yargılanamayacağı yönünde verdiği karara itiraz etti.

Belçika Federal Savcılığın, temyiz mahkemesine yaptığı itirazda, ‘silahlı mücadele ve terör örgütü’ ayrımını yapan ilgili kanunun PKK’lılara uygulanamayacağı, suçlanan PKK’lıların yaptıklarının terör eylemi olduğu söylendi.

Temyiz mahkemesinin itiraz doğrultusunda karar vermesi durumunda, PKK’nın Avrupa’daki üst düzey yöneticilerinden olduğu belirtilen Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanmasının önü açılacağı belirtiliyor.

Hem savcılık hem de Türkiye’nin iki ay içinde tüm argümanlarını sunması gerektiği ifade edilirken kararın da 1 yıl içinde çıkması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Savcılık, 2010’da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015’te iddianamesini sunmuştu. İddianame, PKK üyeleri olduğu ifade edilen kişilerin, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra Belçika’nın yanı sıra Yunanistan ve Irak’taki kamplarda eğitim vermekle suçlanıyor. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da bulunuyordu.

Brüksel Soruşturma Dairesi, geçen sene kasım ayında bu suçlamalar kapsamında yapılanların terör eylemi olmadığına hükmederek davanın ceza mahkemesine sevkine yönelik talebi reddetmişti. Kararın gerekçesinde, ‘Silahlı mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez’ ifadeleri yer almıştı. Türkiye’nin de tepki gösterdiği karara federal savcı itiraz etmişti.

İstinaf mahkemesi 14 Eylül’de de Brüksel Soruşturma Dairesi’nin ‘PKK’nın terör örgütü olmadığı’ yönünde geçen yıl aldığı karara yapılan itirazı reddetmişti.

TÜRKİYE İLE BELÇİKA ARASINDA PKK GERİLİMİ

Türkiye, Belçika ile PKK konusunda birçok kez gerilim yaşamıştı. Belçika’da PKK’nın terör örgütü olmadığına yönelik verilen karar sonrası Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmış “Türkiye’nin ulusal güvenliğini hedef alıyor” denilmişti.

Ayrıca 2013 Mart ayında AB Konseyi binası önünde örgütün mensubu olduğu belirtilen kişilerin fotoğraflarının bulunduğu bir çadır kurulmuş Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Ankara’daki Belçika Büyükelçisine protesto iletilmişti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR