Bin Selman’ın Yemen Evhamları

09.03.2018 19:00

509 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bin Selman’ın Yemen Evhamları

Mısır ziyaretini sürdüren Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman düzenlediği basın toplantısında Mısır medyasına yaptığı açıklamada Yemen savaşının sona yaklaştığını, zira Yemen’in müstafi cumhurbakanına ( ki kendisi ondan yasal hükümet olarak söz etti) desteği ile ilgili hedeflerine ve ona meşruiyet kazandırmayı başardıkalarını söyledi!

Muhammed bin Selman kendilerinin Yemen’de sadece Ensarullah’tan geriye kalan birkaç kişi ile karşı karşıya olduklarını iddia etti.

Muhammed bin Selman, Ensarullah güçleri ve müttefiklerinin, saldırgan Suudi koalisyon güçlerine karşı günlük operasyonlarında sahada göz kamaştıran başarılara imza attıkları ve Suudi saldırgan güçlerini tam yenilgi eşiğine getirdikleri bir dönemde böyle bir iddiada bulunuyor.

Suudi Arabistan yetkilileri, ne pahasına olursa olsun, Yemen’d e işledikleri cinayetleri haklı çıkartmaya ve başarısızlıklarını örtbas etmeye çalışıyorlar ve bu bağlamdaki şaşkınlıkları ve çelişkili sözleri nedeni ile kendilerini adeta komik durumuna düşürüyorlar. Arabistanlı  yetkililerin boş iddiaları ve onların, yaşanan olayları ters gösterme çabaları, Ali Suud’un başta Yemen savaşı olmak üzere bölgede aldığı yenilgileri örtbas etme çabaları, hayal dünyasında olan bu rejime karşı ifşaatçı tepkiler ve tutumların sergilenmesine sebep oluyor.

Bu bağlamda siyasi çevreler Suudi Arabistan veliahdının Yemen savaşındaki zafer konusundaki iddialarının onun hayal ürünü olduğunu belirtiyorlar. Bölge kamuoyu açısından, Yemen’de Suudi Arabistan’ın aldığı yenilgilerin belirtileri ortaya çıkmaya başlaması ile birlikte veliaht prens Muhammed bin Selman’ın zafer iddiarı, çok komiktir. Yemen gelişmeleri, Arabistan yetkililerin blöf yapmak ve de aldatıcı iddialarda bulunmakla kendilerinin bölgedeki başarısızlıklarını örtbas edemeyeceklerini gösteriyor.

Mısırlı siyaset yorumcusu Samih Asker, el-Vatan gazetesine vediği demeçte, Al-i Suud’un mazlum Yemen halkına karşı savaşta siyasi, askeri ve ahlaki açılardan yenildiğini belirtiyor.

Arap dünyasının tanınmış yorumcusu Abdussettar kasım da şöyle yazdı: Arabistan’ın kendi siyasetleri ile kapıldığı “üstünlük kompleksi” pratikte gerçekleşemez, Arabistan yanlış yola sapmıştır ve kendini İslam ve Arap dünyasından daha da uzaklaştırıyor.

Abdussettar Raialyoum gazetesinde şöyle yazdı: Arabistan izledikleri siyasetlerle savaş yanlısı ve sorun yartan ülke olduğunu, kendisinn oluşturduğu bataklığa saplandığını gösterdi.

Arabistanlı yetkililerinin açıklamaları, Yemen’e müdahaleci siyasetleri ve bu ülkede halkın geniş çapta kaliam edilerek ülkeyi adeta harabeye çeviren savaşı haklı çıkartmaya yöneliktir.  Suudi Arabistan Amerika’nın yeşil ışığı ile 26 mart 2015 tarihinde Yemen’e hava ve topçu saldırıya başladı.

Fakat savaşın başlamasından yaklaşık 3 yılın geçmesi ve Suudi koalisyonun bu ülkeye yönelik saldırılarının yıpranma savaşına dönüştüğü bir dönemde, bizzat Arabistan ve savaşa koalisyon bayrağı altında katılan diğe ülkelere hiçbir getirisi olmamıştır, buyüzden söz konusu saldırgan ülkeler kendilerini bu durumdan haysiyetli bir şekilde kurtarmaya  çalışıyorlar.

Yemen savaşını başlatan Arabistan bu savaşın hızlı ve Ensarullah hareketin yenilmesi ve batı ve kendi uşağı olan müstafi cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Hadi’nin iktidara dönmesi ile bitmesini bekliyordu. Fakat savaş kısa sürede bitmezken üstelik yıpratma savaşına dönüştü.

Bu arada Yemen’in çeşitli kentlerinde Suudi Arabistan’ın saldırısına karşı çeşitli halk kesimlerinin katılımı ile düzenlenen gösteriler, inkılapçı halkın Arabistan’ın kayyumiyetini kabul etmediğini gösteriyor; bu da Al-i Suud’un Yemen savaşında yenilgisi olarak değerlendiriliyor.

Her halükarda Yemen halkı direnişinin ağır darbeleri, Arabistan’ı sersemleştirmişken, veliaht prens Muhammed bin Selman’ın yalan sözleri ve sahte tutumları da bu durumun sonucu olarak değerlendiriliyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR