Doğu Guta Müzakerelerinin Bilinmeyenleri

28.02.2018 17:55

426 Kişi Okumuş

0 Yorum

Doğu Guta Müzakerelerinin Bilinmeyenleri

Suriye’nin BM temsilcisi Beşar Caferi, BM’de gerçekleşen Doğu Guta müzakerelerinin perde arkasını anlattı.

Beşar Caferi konu ile alakalı Rey el Yevm gazetesine yaptığı açıklamada, Doğu Guta’yı da içine alan karar metninin içeriğine ilişkin konuşarak; “Metinde tüm tarafların acilen ateşkes ilan etmeleri ve kararın onaylanmasının ardından 30 gün sürecek ateşkes süresince insani yardımların bölgeye ulaştırılması yer almakta. Ancak metinde terör örgütlerinin Şam’a yönelik saldırılarına dair en ufak bir işaret yok. Bu ise göstermektedir ki bu karar Suriye devletini baskı altına almak ve teröristlere yönelik operasyonları engellemek istemektedir. Aynı zamanda terör örgütlerine yeniden toparlanmaları için fırsat verilmektedir. Özellikle dikkat çeken husus bu kararın kimyasal silah senaryoları ile birlikte dillendirilmesi” dedi.

Ayrıca BM tarafından yürürlüğe sokulmak istenilen karar metnin de terör örgütlerini destekleyen ülkelerin teröristler üzerinde baskı kurmaları ve cinayetlerini sonlandırmaları gerektiğine dair hiçbir ifadenin yer almadığına işaret eden Beşar Caferi, “ Suriye devletinin silahları bırakma teklifini kabul etmeyenler bölgede terörist varlığını yok sayarak Şam yönetimini sivilleri hedef alıyor gibi göstermek istemekteler. Doğu Guta’da ki teröristleri sözde ılımlı muhalif olarak tanımlayanlar terör örgütlerinin saldırılarını, “ateşkesi ihlal eden Şam yönetimine karşı bir savunma” şeklinde tasvir ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bu esas üzerine metinde değişiklik yapılması için gece gündüz süren maraton başladı. Rusya metinde değişikliklerin yapılmasında başarılı oldu ve metne “IŞİD ve el Nura ateşkesin dışında tutulacak” kararı eklendi. Aynı zamanda ateşkesin kararın onaylanmasından 72 saat sonra başlatılması kararı “ acil” olarak değiştirilerek terör örgütleri üzerinde etkisi olan ülkelerin garantörlüğü de istendi.

“Rusya’nın karar metni üzerinde yapmak istediği değişikliklere karşı BM’de bulunan heyetlerden büyük baskı geldi”  diyen Suriye’nin BM temsilcisi Beşar Caferi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel’in Putin’e mektup göndererek Rusya’nın kararı onaylamasını istediklerini ifade etti.

Beşar Caferi;“ Rusya tüm baskılara rağmen direndi ve geri adım atmadı. Batılı ülkeler “karar alındı” ifadesinin “istendi” ve “ acil” kelimesinin ise “ gecikmeden” şeklinde değiştirilmesini önerdiler” dedi.

Beşar Caferi Batılı heyetlerin metin üzerinde değişiklik yapılması için devam eden müzakereleri zaman kazanma olarak görmelerini şu şekilde yalanlandı;

1 – Suriye devleti 8 yıldır IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalmasına rağmen BM’de uygulanmak istenilen karar metinin de terör ile mücadeleye dair hiçbir işaret yok.

2 – Rusya ve Suriye heyetleri 22 Şubat tarihinde Doğu Guta’ya BM tarafından heyet gönderilmesini ve bölgedeki durumu incelemelerini talep etti.

3 – Amerika metin üzerinden hiçbir değişikliğin yapılmadan onaylanmasını istemekteydi. (Amerika’nın amacı Rusya’yı tahrik ederek kararı veto etmesini sağlamaktı. Yani hedefleri insani değil siyasi)

4 – Aynı şekilde Batılı heyetler de Moskova’da Putin ile görüşerek kararın hiçbir değişiklik yapılmadan onaylanmasını istediler. Burada da amaçları insani yardım değil tamamen siyasi.

5- Batılı heyetler daha çok metin üzerinde kelime oyunları yaparak yapılması gereken asıl değişiklikleri görmezden geldiler.

İlgili Terimler :

YORUMLAR