‘Erteleme, Kürt Liderliği İçin Siyasi İntihar Olur’

22.09.2017 17:35

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Erteleme, Kürt Liderliği İçin Siyasi İntihar Olur’

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna üç gün kala Erbil üzerindeki ‘erteleme’ baskısı sürüyor. IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin üst düzey danışmanlarından Hoşyar Zebari ise “Garanti olmadan erteleme Kürt liderliği için siyasi intihar olur” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin üst düzey danışmanlarından Hoşyar Zebari, 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunu ertelemeyeceklerini söyledi. Zebari, “Son beş metreye girdik ve geri adım atmayacağız” dedi.

Reuters ajansına konuşan Zebari, referandumu “Benim neslimin bir daha göremeyeceği bir fırsat”sözleriyle niteledi. Zebari 25 Eylül’deki referandumu, Bağdat’la müzakerelerden sonra bağlayıcı bir oylama düzenleme garantisi almadan ertelemenin ‘Kürt liderliği ve Kürtlerin bağımsızlık hayali için siyasi intihar‘ olacağı yorumunu yaptı.

Iraklı Kürt yetkili, referandum günü şiddetten uzak durma çağrısı da yaparak, “Referanduma karşı çıkanların sorun çıkarmasını bekliyoruz ama hiçbir tür şiddete bulaşmamaya kararlıyız. Onlara müdahale etmeleri veya oylamanın geçerliliğini sorgulamaları için hiçbir bahane vermek istemiyoruz” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz