Gabriel: Türkiye politikamız etkilerini gösteriyor

15.08.2017 11:23

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gabriel: Türkiye politikamız etkilerini gösteriyor

Türkiye’ye karşı alınan önlemlerin sonuçlarını göstermeye başladığını söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ‘Almanya vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu’ belirtti.

Deutche Welle Türkçe’nin haberine göre Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin sorularını yanıtlayan Gabriel, ‘ekonomik baskının etkisini gösterdiğini’ belirtti. İnsan hakları savunucusu Peter Steudtner ve diğer Almanların tutuklanması üzerine Almanya Dışişleri Bakanlığı 20 Temmuz’da Türkiye’ye seyahat uyarısını sertleştirmiş ve Alman şirketlerini Türkiye’de yatırım yapma konusunda uyarmıştı.

Dışişleri Bakanı Gabriel bu uyarının ardından Türk tarafının, terörü destekledikleri iddiasıyla hazırladığı, Daimler ve BASF gibi işletmeler de dahil 680 Alman şirketinin yer aldığı listeyi geri çektiğini hatırlattı. Gabriel konunun Türkiye’de kapsamlı tartışmaya yol açması üzerine ‘Erdoğan’ın Alman şirketlerinin yanlış anlama sonucu listeye alındığını’ açıkladığını söyledi.

‘ÖNLEMLERİMİZ YANLIŞ KİŞİLERİ MAĞDUR ETTİ’

Alman şirketlerinin terörü desteklediği iddiası Alman özel sektöründe huzursuzluğa yol açmış ve Dışişleri Bakanı Gabriel Türkiye’de yatırım yapılmaması tavsiyesinde bulunup, resmi ihracat ve yatırım garantilerinin de incelemeye alınacağını duyurmuştu. Türkiye Temmuz sonunda listeyi geri çekmiş ve problemin ‘iletişim hatasından’ kaynaklandığını açıklamıştı.Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel seyahat uyarılarının sertleştirilmesinin problem doğurduğunu belirterek, “uyarıların öncelikle Alman turistlere hitap eden Türkiye’deki küçük işletmeleri ve otel ve lokantalarda çalışan personeli mağdur ettiğini’ söyledi. Gabriel sözlerini, ‘Buna rağmen vatandaşlarımızı korumak zorundayız. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanları tutuklatmasına müsamaha edemeyiz’, diyerek tamamladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz