Havice’de 1000 IŞİD militanı Irak güçlerine teslim oldu

05.10.2017 19:58

465 Kişi Okumuş

0 Yorum

Havice’de 1000 IŞİD militanı Irak güçlerine teslim oldu

Terör örgütünden yeni kurtarılan Kerkük’ün Havice ilçesinde 1000 IŞİD militanının teslim olduğu bildirildi.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon, Irak hükümeti ve Irak güvenlik güçlerini Havice’de bugün IŞİD’e karşı kararlı ve hızlı şekilde elde ettikleri zaferlerinden dolayı kutluyor” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Havice operasyonunun 14 gün sürdüğü ve operasyon sırasında binden fazla IŞİD militanının güvenlik güçlerine teslim olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, değerlendirmelerine yer verilen koalisyonun yeni komutanı Korgeneral Paul E. Funk II, Irak ordusunun oldukça profesyonelce savaştığını ve kentteki sivillerin korunmasına özen gösterildiğini belirtti.

Korgeneral Funk, Havice’nin, yerel ve sivil makamlar ile güvenlik birimlerine teslim edileceğini kaydetti.

Funk, “Bu zafer biz  birlikteyken daha güçlü olduğumuzu gösterdi. Koalisyon IŞİD’i yenme görevine devam ederken önümüzdeki çetin savaşlarda müttefiklerine yardım etmeye hazırdır” ifadesini kullandı.

Açıklamada, Havice’nin alınması IŞİD’in Irak’taki varlığına büyük bir darbe olarak nitelenirken, Irak ordusunun aynı zamanda Enbar ilinin Ana, Reyhana ve Akaşat ilçelerini de aldığı belirtildi.

Irak ordusunun bugüne kadar dört milyondan fazla kişiyi IŞİD’den kurtardığı vurgulanan açıklamada, Irak’ta IŞİD’in bir zamanlar kontrol ettiği 41 bin 500 kilometrekarelik alanın örgütten temizlendiği bilgisine de yer verildi. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR