İlham Aliyev Rejimi Tutuklu İslam Alimlerini Korkunç Hapishanesine Topluyor

31.07.2017 19:12

Kişi Okumuş

0 Yorum

İlham Aliyev Rejimi Tutuklu İslam Alimlerini Korkunç Hapishanesine Topluyor

Aliyev yönetimi, hala demokrat ve dindar halka eziyet etmek ve onlara psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bırakma peşinde.

Kafkasya Kültür Merkezi’nin aktardığı habere göre, Azerbaycan Cumhuriyeti Müslümanlar Birliği Hareketi Lideri  Hüccetül-İslam Talih Bagırzade korkunç Kobustan hapishanesine nakledilmiştir.

Şimdiye kadar Bakü yönetimi Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önde gelen din adamlarından Talih Bagırzade’nin hangi gerekçe ile Kobustan’a intikal ettirildiği konusunda bir açıklama yapmış değil.

Son sıralarda, Azerbaycan Cumhuriyeti İslam Partisi Lideri Muhsin Semedov da Kobustan hapishanesine gönderildi.

Bu olayın ardından Bakü merkezli medya, Müslümanlar Birliği Hareketi Lideri Talih Bagırzade’nin akrabalarından Abbas Hüseyinov ve Cebbar Cebbarov’un da korkunç bir hapishane olduğu ifade edilen Kobustan’a gönderileceğini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Hüseyinov ile Cebbarov, 2015 yılında Nardaran’daki olaylar sırasında tutuklandı.

Bu gelişmelerin ardından Azerbaycan basını, Bakü yönetiminin bütün dindar Azerileri, Kobustan hapishanesine taşımak istediğini bildirdi.

Bagırzade, Nardaran olayı ile ilgili duruşma sırasında, Nardaranlı tutukluların avukatı Fars Namazlı’ya, hapishane yetkililerinin işkence için bu kişileri Kobustan’a götürdüklerini söylemiştir.

Şiddetli şekilde eziyet ve işkence görmelerine rağmen, Azeri dindarlar kendi inançlarından vazgeçmedikleri gibi,  kendi maneviyatlarını daha da takviye etmiş bulunuyorlar.

Talih Bagırzade dahil Nardaran olaylarından tutuklanan bütün kişiler, “kasten adam öldürmeye çalışma” ve yasa dışı olarak silah taşıma gibi asılsız suçlamalardan dolayı yargılanarak, uzun süreli hapis cezalarına çarptırılmışlardır.

Orta Asya ve Kafkasya gelişmelerini takip eden uzmanlardan Cevad Miri Mineg şöyle ifade ediyor:

“Orta Asya ve Azerbaycan Cumhuriyeti dahil Güney Kafkasya’da halk ile iktidar arasındaki uçurum, köklü ve derin zıtlaşmaya neden olmuştur. Çünkü Bakü yönetimi, ülkedeki Müslüman toplumun kültür ve tarihi ile bağdaşmayan bir politika takip ediyor ve bu da bir nevi derin uçuruma sebebiyet vermiştir.”

Siyaset uzmanı ve üniversite hocalarından Asıf Hacızde de  bu bağlamda şöyle bir tahminde bulundu:

“Aliyev yönetimi, gelecek 20 yılda meşruiyet krizi ile karşı karşıya kalacak. Zira, meşruiyetini halktan almayan yönetim, dağılacak. Serbest bilgi akışı ve kitle iletişim araçları yüzünden Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan gibi ülkeler artık 100 yıl öncesi gibi yönetilemez.”

Konuyu toparlayacak olursak şunu ifade etmeliyiz ki; ülkenin üst düzey din adamı Hac Talih Bagırzade’nin en korkunç hapishanelerden biri sayılan Kobustan’a taşınması başta olmak üzere Azerbaycan Cumhuriyeti’nde din aktivistlerine arta gelen baskı ve işkenceler, Bakü yönetiminin meşruiyet krizinin yanısıra, diğer mezhep aktivistleriyle mücadele bedelini arttırmış olacak.

parstoday

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz