İmam Hüseyin Kıyamını Yeniden Okumak Paneli

09.10.2017 11:49

818 Kişi Okumuş

0 Yorum

İmam Hüseyin Kıyamını Yeniden Okumak Paneli

TAYDER’in gelenek haline gelen ilmi panellerinin dördüncüsü  dün (08.10.17) tarihinde TAYDER’in İstanbul Bahçelievler’deki  salonunda yapıldı.
“İmam Hüseyin (a.s)’ın Kıyamını Yeniden Okumak” adlı panele öğrencilere ilaveten  araştırmacı alim ve araştırmacı yazarlar katıldı.

Önceden ilan edildiği üzere Kerbela kıyamında  Özgürlük, Adalet, Fedakarlık,  Basiret ve Tahrifat gibi konularda tebliğler sunuldu.

Konuşmacıların  heyecan yaratan sunumları aralarda sorulan sorularla tam bir ilmi ziyafete dönüştü.

Muhammed Türkyılmazın Kur’an tilavetiyle başlayan programdaki ilk konuşmacı Canip Aziti idi. Aziti Kerbela Kıyamına Hukuk açısından bakarken, ardından tebliğini sunan Ebru Aydın’ın konuşması Adalet konuluydu. Fazıl Agiş’in fedakarlık, Ramin Bayramov’un özgürlük, konulu konuşmalarını  Ziya Türkyılmaz’ın Kerbela olaylarında ve anma programlarındaki tahrifatlar alanındaki değerlendirmeleri takip etti.

Gazeteci yazar Cahit Kılıç da Aşura hakkındaki tahriflerin ifşa edilmesinin önemi üzerinde durdu.

Panel’e Saliha Demir’in Kadınlar gözüyle Kerbela olayında Fedakarlık ve İslam inkılabında kadının doldurulamaz rolü alanındaki konuşmasının ardından kürsüye gelen Sabahattin Türkyılmaz, dolu dolu bir konuşma yaptı.

İmam Hüseyin (a.s)’ın kıyamının ilmi bir analize tabi tutulması ve her alanını inceleyen bir üniversite kurulması gerektiğini belirten Türkyılmaz, konuşmasının sonunda sorulan soruları da cevapladı.

İbrahim Demir’in moderatürölüğünü yaptığı panele yoğun katılımın olduğu gözlenirken, panelin ilan edilen saatte başlatılıp yine ilan edilen saatte bitirilmesi oldukça beğeni topladı ve ilkesel oluşun önemini akıllara getirdi.

Panel oldukça seviyeli konuların ele alınmasının yanında her isteyenin görüşünü dile getirdiği ve istediği soruyu sorabildiği rahatlıkta olduğundan serbest ama düzenli bir sohbet havasını da yansıttı.

Panelin ardından ikramın da yapıldığı salonda panel sonrası diyalog ve sohbetler devam devam etti.

Rasthaber.com
 
İlgili Terimler :

YORUMLAR