Irak Dışişleri Bakanı Caferi: Hiçbir ülke Irak’ın parçalanmasından yana değil

07.08.2017 08:07

453 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak Dışişleri Bakanı Caferi: Hiçbir ülke Irak’ın parçalanmasından yana değil

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, hiçbir ülkenin Irak’ın parçalanması taraftarı olmadığını, tersine ülkesinin birlik ve bütünlüğüne vurgu yaptıklarını söyledi.

Irak Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de düzenlemek istediği referanduma değinen Caferi, bütün ülkelerin resmi şekilde Irak’ın parçalanmasından yana değil, birliğinden yana tavır beyan ettiğini anlattı.

Caferi, “Herhangi bir ülkeden ayrılık meselesine destek verdiğini duymadık. Tam tersine, herkes Irak hükümetinin yanında durarak, ülkenin birliği ve bütünlüğüne vurgu yaptı. Irak halkı bir bütündür ve birkaç etnik unsurdan meydana geliyor” ifadelerini kullandı.

Iraklı bakan, Kürtler ve diğer etnik unsurların Irak devrik lideri Saddam Hüseyin dönemindeki gibi baskılara maruz kalmadığını belirterek, “Onlar bugün Meclis ve hükümet çatısı altında yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Irak, şu anda tüm unsurları arasında gerçek bir ortaklığa tanıklık ediyor” diyen Caferi, ülkenin cumhurbaşkanı ile diğer yetkililerinin Kürt olduğunu söyledi.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR