Irak Saldırısı 21. Yüzyıldaki En Ciddi Stratejik Hata

26.02.2018 12:49

Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak Saldırısı 21. Yüzyıldaki En Ciddi Stratejik Hata

Amerika’nın Kuveyt ve Libya eski Büyükelçisi, Irak’a yapılan saldırının Amerika’nın 21.yüzyılda yaptığı stratejik bir hata olduğunu belirtti.

Amerika’nın Libya eski Büyükelçisi Deborah K. Jones yaptığı açıklamada; Amerika’nın 21. yüzyıldaki en ciddi stratejik hatasının Irak’a yapılan saldırı olduğunu ifade etti.

Amerikalı bu diplomat Rusya merkezli Gazetaru Gazetesine verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: Batı Asya’daki Irak’a yapılan saldırıyı stratejik bir hata olarak görmeyen birinin olduğunu sanmıyorum, Irak’a yapılan saldırı 21. yüzyılın stratejik hatasıydı. Irak’ta yaşananları diğer olaylardan ayıran nokta ise şudur; Amerika Dışişleri Bakanlığındaki bazı üst düzey yetkililer Irak’a müdahale edilmesine karşıydı ancak Amerika Savunma eski Bakanı Donald Rumsfeld gibi bazı diğer yetkililer bu müdahaleyi destekliyordu.

Amerika’nın Irak’a saldırmak için aradığı resmi bahane 2003 yılında Amerika istihbarat servislerince bulundu; bu bahane Irak’ın toplu imha silahı edindiği yönündeydi ancak Amerikan ordusu ve müttefikleri Irak’ın bu tür silahlara sahip olduğunu gösteren herhangi bir silah veya delil bulamadı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz