İran: Şangay yolunda kararlı adımlar atacağız.

02.06.2017 22:02

756 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran: Şangay yolunda kararlı adımlar atacağız.

İran bayrağı

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi, ülkesinin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üye olma yolunda kararlı adımlar atacağını belirtti.

Rusya-İran Hükümetler Arası Ticari İşbirliği Komisyonu’nun eş başkanı olan Vaizi, Sputnik’e açıklamasında, ülkesinin her türlü bölgesel çok taraflı işbirliği biçimlerini memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Tam da bu nedenle Pakistan ve Türkiye’yle birlikte Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün kuruluşunun başında durduk. Bugün örgüt 10 ülkeden oluşuyor” dedi.

Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile de 1 yıldan uzun bir süredir aktif olarak ekonomik bütünleşme görüşmelerini yürüttüklerini hatırlatan İranlı bakan, bu konuda şu değerlendirmede bulundu: “Sanırım, birkaç ay sonra planlarımızı hayata geçirmesine yardımcı olacak önemli bir belge imzalanır. Bu tür birliklerle entegrasyonun elbette İran’ın dış politikasının bir parçası olduğunu kaydetmeliyim. Bölgenin birçok ülkesi, özellikle de Asya ülkeleri ile işbirliği barış, refah ve güvenliğe katkıda bulunacak ve istikrarı sağlayacak. Tam da bu amaçla İran, ŞİÖ’de gözlemci oldu. Amacımız örgütün durumunu ve faaliyetini yakından öğrenmek ve analiz etmek”.

ŞİÖ üyeliğinin İran’a bazı avantaj sağlayabileceğini söyleyen Vaizi, ama bazı zayıf noktaların da bulunduğunu belirterek şunu dedi: “Ama genel olarak, tüm ülkelerin birleşerek güvenlik ve ulusal çıkarlarının önemini yüksek bir sesle haykırmasını gerektiren küresel şartlar dikkate alındığında, İran en yakın gelecekte ŞİÖ’ye tam üyelik yolunda kararlı adımlar atacak ve bu bütünleşmenin şartlarıyla ilgili görüşmeler yapacak”.

 

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz