IŞİD’in Yeraltı Çeteleri Irak’ta Dağılmış Durumda

18.06.2018 12:24

Kişi Okumuş

0 Yorum

IŞİD’in Yeraltı Çeteleri Irak’ta Dağılmış Durumda

Irak Başbakanı, silahlı kuvvetlerin tarafsız olmasının ve siyasi ihtilaflardan uzak durmasının önemini vurguladı.

 Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ortak operasyon komutanlığında askeri ve güvenlik komutanları ile gerçekleştirdiği görüşmede; silahlı kuvvetlerin tarafsız olmasının ve siyasi ihtilaflardan uzak durmasının önemini vurguladı ve silahlı kuvvetlerin vatandaşları korumakla ilgilenmesini söyledi.

Haydar el-İbadi şu ifadelerde bulundu: ‘Bazı sorunlarla karşı karşıya kaldık ve daha güçlü ve daha birlik içerisinde bu sorunlardan çıktık.’

El-İbadi bu görüşmede, silahların hükümette tekelleşmesini vurgulayarak şu ifadelerde bulundu: ‘Silahların tekelleşmesi için çalışmalar devam ediyor ve devletin takdiri dışında herhangi bir silah bulundurmak tehdit ve kaos sayılmaktadır.

IŞİD ile savaştıktan sonra, ikinci savaşımız yolsuzluğa karşı mücadeledir ve güvenlik kurumları herhangi bir yolsuzluktan veya şüpheden uzak durmalıdır. Böylesi bütün durumlar hakkındaki araştırmalar devam etmektedir.’

Irak Başbakanı aynı zamanda, istihbarat teşkilatlarının çabalarının önemini ve gelecek aşamalardaki ve terör örgütlerini takipteki önemli rollerini vurguladı.

Irak, üç yıldan sonra ve Uluslararası Koalisyon ‘un desteğiyle, Aralık 2017’de, Irak topraklarının üçte birini elinde bulunduran IŞİD’den bu toprakları geri aldığını duyurdu.

IŞİD’in yeraltı çeteleri hala Irak’ta dağılmış durumdadır ve belirli aralıklarla düzenlediği saldırılarda 2014’ten önce kullanan “gerilla savaşı” yöntemi kullanmaktadır.

Dini Merciiyetin silahların hükümette tekelleştirilmesi gerektiğini vurgulamasının ardından el-İbadi, 2017 yılından itibaren silahları tekelleştirme operasyonlarını uygulamaya başladığını açıkladı.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz