‘Jobbik lideri, Türkiye’yle stratejik ortaklık kurmak istiyor’ iddiası

08.02.2018 15:30

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Jobbik lideri, Türkiye’yle stratejik ortaklık kurmak istiyor’ iddiası

Macar milliyetçiliğini savunan Jobbik Partisi lideri Gabor Vona’nın Müslümanlığa geçtiği ve Macaristan’ın yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirip Türkiye ile stratejik ortaklık kurmasını önerdiği ileri sürüldü.

Jobbik Partisi lideri tarafından bundan dört yıl önce Türkiye’de ve Türkçe olarak söylenen “Yanlışa cesurca karşı gelen ve Allah’tan başka hiç kimseden korkmayan Atilla’nın torunlarıyız” cümleleri Macaristan’da son dönemlerin en büyük seçim kampanyası malzemesi oldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre Jobbik, nisan ayında yapılacak genel seçimlerde kamuoyu yoklamalarına göre sandıktan ikinci parti olarak çıkacak ve ana muhalefet partisi konumuna yükselecek. Bu da Jobbik’in iktidardaki Fidesz’in en büyük rakibi haline geldiğini gösteriyor ve işte bu nedenle de hükümete yakın medya, seçim kampanyasının ilk maddesine Jobbik’le ilgili iddiaları oturtuyor.

Hükümete yakın görsel ve yazılı medya son zamanlarda şu iddiayla yankılanıyor:

‘ALLAH’A İNANIR OLDU’

“Jobbik lideri Gabor Vona, aslında Müslümanlığa geçti. Allah’a inanır oldu. Müslüman dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyor ve Macaristan’ın yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirip Türkiye ile stratejik ortaklık kurmasını öneriyor.”

VONA, BOZKURT SELAMI DA VERDİ

Milliyetçi Jobbik Partisi, Türkiye’yle ve Türk ulusu ile sıkı ilişkileri olduğunu hiç saklamadı. Türk milliyetçileri gibi ‘Turancı’ bir parti olan ve yine Hunları, Türklerle birlikte ortak ata olarak gören Gabor Vona çok kez Türkiye’ye gitti ve hem hükümet çevreleriyle ve hem de ideolojik olarak çok yakın olduğu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) çevreleriyle toplantı ve görüşmeler yaptı.

4 yıl önceki toplantılardan birinde Gabor Vona yukarıdaki ‘meşhur’ cümleleri söyledi ve hatta daha sonra katılımcılarla birlikte ‘bozkurt selamı’ da verdi. Vona, Türkiye’yi uzun vadeli dostluğun inşa edilebileceği bir ülke olarak görüyor ve Türklerle Macarların ortak tarihinin değerini vurguluyor.

Müslüman toplumları öven ifadeler kullandığını da inkar etmiyor. Ancak Vona, bunların ABD’nin ve Batı’nın Ortadoğu’da hegemonyasını açık bir şekilde hissettirdiği şu dönemde bir siyasi stratejinin yansıması olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

HAKSIZ İDDİALARI GÜNDEME GETİREN BASIN ORGANLARINA PARA CEZASI

Jobbik liderine karşı iddialar sadece basında yer almıyor. Seçim kampanyası döneminde bu iddialar insanlara telefon mesajlarıyla iletilir hale geldi. Jobbik ise iddiaların ‘kasıtlı’ olduğunu söyleyip mahkemeye başvurdu.

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada mahkeme Jobbik’e hak verdi. Haksız ve mesnetsiz bulduğu iddiaları gündeme getiren basın organları para cezasına çarptırıldı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR