Kabil’de İntihar Saldırısı: En az 63 ölü, 151 yaralı

27.01.2018 16:50

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kabil’de İntihar Saldırısı: En az 63 ölü, 151 yaralı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de hükümet ve elçilik binalarının bulunduğu bölge yakınında bomba yüklü ambulansla saldırı düzenlendi. En az 63 kişinin öldüğü, 151 kişinin yaralandığı saldırıyı Taliban üstlendi.

Kabil’de Intercontinental Oteli’nde 22 kişinin öldüğü saldırıdan bir hafta sonra şehir merkezinde kalabalık bir bölgeye öğle yemeği saatinde düzenlenen saldırıyı da Taliban üstlendi.

İtalya’nın Acil Yardım isimli örgütünün Afganistan koordinatörü Dejan Panic, faaliyet gösterdikleri travma hastanesinin yakınında bomba yüklü ambulansla düzenlenen saldırıyı ‘katliam’ diye niteledi. Örgütün hastanesine 50’den fazla yaralı getirildi.

AMBULANS SAYESİNDE GEÇTİ

Afgan İçişleri Bakanlığı’na göre saldırgan ambulans sayesinde kontrol noktasından geçti. İlk kontrol noktasında polise bir hastayı yakındaki hastaneye götürdüğünü söyleyerek ilerleyen saldırgan, ikinci kontrol noktasında ambulansa sakladığı patlayıcıları infilak ettirdi.

Ambulansın kentin merkezinde infilak etmesiyle büyük bir duman bulutu yükseldi.

Ambulansın kentin merkezinde infilak etmesiyle büyük bir duman bulutu yükseldi.

Olay yerine yakın bir noktada bulunan milletvekili Mirvais Yasini, ambulansın Yüksek Barış Konseyi’nin ofisi ve yabancı büyükelçiliklerin yakınındaki kontrol noktasına ulaştığı sırada infilak ettiğini belirtti.

Patlamanın şiddetiyle yüzlerce metre çapında binalar sarsıldı, etrafta enkaz oluştu, çukurlar açıldı.

Ambulanslar hemen olay yerine gelirken çevredeki insanlar yaralıların kaldırılmasına yardım etti.

Afgan başkentinin kalbine Taliban’ın yine saldırı düzenlemesi, ABD yönetiminin Afganistan için açıkladığı yeni agresif strateji için bir darbe daha teşkil etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.