Karatepe ve Şimşek görüşmesi sona erdi: 4 saat 18 dakika sürdü

24.06.2024 14:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Karatepe ve Şimşek görüşmesi sona erdi: 4 saat 18 dakika sürdü

CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu genel başkan yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Bakan Mehmet Şimşek ile görüştü. CHP’nin iki ekonomi kurmayının da katıldığı görüşmede, asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam gibi Karatepe’nin “yoksullaştırıcı ekonomi politikaları” adını verdiği konuların masaya yatırılması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in karşılıklı ziyaretlerinin ardından, iktidar ve ana muhalefet arasındaki görüşme trafiği, mevcut bakanlar ile CHP’nin gölge bakanları arasındaki görüşmelerle devam etti.

CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu genel başkan yardımcısı Yalçın Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü.

Karatepe’yi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Bakan Şimşek karşıladı.

Görüşmeye CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir de katıldı.

4 saatten uzun süren görüşmenin ardından Karatepe!nin CHP Genel Merkezinde basın açıklaması yapması bekleniyo.r

Gündeme getirmeyi planladıkları başlıkları Cumhuriyet gazetesine anlatan Yalçın, “Biz insanların 10 bin lirayla hayatta kalamayacağını söylediğimizde ‘Bütçede kaynak yok’ diyorlar. Biz de diyoruz ki ‘Kaynak var, çağırın gösterelim.’ Görüşme bu nedenle oluyor. Yoksa onlarla oturup yeni bir ekonomi programı yazmayacağız” dedi.

Karatepe görüşmede asgari ücrete ve emekli maaşı alanların zam beklentilerinin, artırılması istenen tarımsal desteklerin, TÜİK verilerinin, Kamu Özel İş Birlikleri (KÖİ) projelerinin ve Varlık Fonunun ana konular olacağını belirtti.

Enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması

Cumhuriyet’e verdiği röportajda bugün asgari ücretin Mayıs ayı ekonomi verileriyle bile açlık sınırının 2 bin lira altında kaldığını söyleyen Karatepe, “yılın geri kalan kısmında aynı asgari ücret seviyesiyle geçinilemeyeceğini” söyleyeceklerini aktardı.

Emekli maaşlarını gündeme getireceklerini belirten Karatepe, “Enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması gerektiğini söyleyeceğiz” dedi.

Karatepe, iktidarın yeni vergi düzenlemesi hazırlığına karşılık olarak kendilerinin “vergide adalet” önerisini anlatacaklarını aktardı.

Vergi sisteminin adil olmadığını savunan Karatepe, “Başta kurumlar vergisi olmak üzere ciddi vergi artışlarının zorunlu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kamuoyunda sıklıkla tartışılan TÜİK verilerinin de gündemdeki bir diğer başlık olacağını aktaran Karatepe, “KÖİ projelerinin kamuya çok büyük yük olduğunu söyleyeceğiz” dedi.

Karatepe, Varlık Fonu’na ilişkin eleştirilerini ileteceklerini ve bunun zamanla tasfiye edilmesi gerektiğini söyleyeceklerini de belirtti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 20 Haziran’da basına yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ekonomi programı çalışmayacaklarını, görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a emekli ve asgari ücretlilerin sorunlarını aktararak vergi reformu yapılması gerektiğini anlattığını söylemişti.

Özel, Erdoğan’ın ise konuyla ilgili olarak Şimşek ile görüşebileceklerini söylediğini ancak Şimşek ile henüz görüşmediklerini belirtmişti.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz