Katar, Suudi Arabistan’ı haccı siyasileştirdiği için BM’ye şikayet etti

30.07.2017 18:01

Kişi Okumuş

0 Yorum

Katar, Suudi Arabistan’ı haccı siyasileştirdiği için BM’ye şikayet etti

Katar İnsan Hakları Ulusal Komitesi, BM’nin din ve inaç özgürlükleri işlerinden sorumlu özel raportörüne gönderdiği mektupta, Suudi Arabistan’ı hac organizasyonunu siyasileştirdiği gerekçesiyle BM’ye şikayet etti.

Fars haber ajansının aktardığı habere göre, Katar İnsan Hakları Ulusal Komitesi mektubunda, Suudi Arabistan’ın hac merasimi ile ilgili tutumunu, bütün uluslararası antlaşma ve konvansiyonlarının açık ihlali olarak niteledi.

Mektupta, Suudi yetkililerinin Katar vatandaşlarının 5 Haziran’dan itibaren ablukanın başladığı günden beri hac ve umre merasimine katılmalarına mani oldukları ifade edildi.

Bu arada, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al-i Halife, Katar’ı boykot eden 4 Arap ülkesinin, bazı şartları kabul etmesi halinde Doha ile diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

Al-i Halife, “4 ülke, terörizmi ve aşırıcılığı desteklemeyi bırakacağına dair samimi isteğini ve diğer ülkelerin dışişlerine karışmayacağını açıklaması şartıyla ve 13 talebe cevap vermesi durumunda Katar’la diyaloğa hazır” dedi.

Al-i Halife, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısırlı mevkidaşlarıyla görüşmesinin ardından söz konusu açıklamayı yaptı.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR