Kazakistan’dan BM Güvenlik Konseyi’ne reform önerisi

24.08.2017 19:06

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kazakistan’dan BM Güvenlik Konseyi’ne reform önerisi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, BMGK’nın reform edilmesinden yana olduklarını açıkladı. Abdrahmanov, BMGK’nın yapısının ‘nitelikli ve nicelikli’ olarak genişletilmesi, BM Genel Kurulu ile BMGK arasındaki etkileşimin güçlendirilmesi yönünde öneride bulundu.

Kazakhstanskaya Pravda gazetesine konuşan Kayrat Abdrahmanov, reform talebiyle ilgili olarak “Bu girişim, konseyin çalışmasının şeffaflaşmasını, dünyanın ilgili bölgelerinin çıkarları ve taleplerine dayanılarak alınan kararların etkinliğini artırmaya imkan sağlayacak” ifadesini kullandı.

Abdrahmanov, Kazakistan’ın BM üye ülkelerinin çoğunun ‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bugünkü haliyle dünyamızın gerçeklerini  yansıtmadığı’ görüşüne katıldığını belirterek, “”Konuyla ilgili farklı görüşler mevcut ancak tüm üyeler konseyin yapısının BM Tüzüğü’nde öngörülen hedefleri yerine getirerek aktif ve etkili şekilde çalışmakta birleşiyor. Üyeler, uluslararası arenada barış ve güvenliğin sağlanması, sorumluluğunun üstlenmesinde de hemfikir” dedi.Reformun uzlaşma temelinde gerçekleştirilmesi ve tüm üye ülkelerinin taleplerinin karşılanması gerektiğini kaydeden  Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, “BMGK reformu ile ilgili görüşmelerin başarısı, inisiyatifi kendi elinde tutmak isteyen konseyin beş daimi üyesinin tutumuna önemli ölçüde bağlı” ifadesini kullandı.

Şu an itibariyle Kazakistan, BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi statüsüne sahip. BM Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler’in ana organlarından biri olup uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından sorumludur. Konsey daimi üye statüsüne ve veto hakkına  sahip beş ülkeden (ABD, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Fransa) ve iki yıllığına seçilen on geçici üyeden oluşur.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz