Kosaçev: Kuzey Kore’nin BM kararından sonra füze fırlatması kötü sinyal

26.08.2017 17:49

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kosaçev: Kuzey Kore’nin BM kararından sonra füze fırlatması kötü sinyal

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, “Kuzey Kore’nin BMGK’nın sert kararından sonra yeni füzeleri denemesi çok kötü bir sinyal. Pyongyang için ‘duymazlıktan gelmek’ mantığı şu anda kesinlikle karlı değil zira rakipleri ve güç çözümü taraftarlarının eline koz veriyor” dedi.

Kuzey Kore'den balistik füze denemesi

Rus senatör, ABD’nin ise Kuzey Kore yakınlarında tatbikat yaparak krizi barışçıl değil güç yoluyla çözme niyetinde olduğunu gösterdiğini belirtti.Pyongyang’ın kendini doğrudan düşmanı olmayan ülkelerden bile yardım alamayacağı duruma sokabileceğini belirten Kosaçev, “Ancak BM kararı alındıktan ve Pyongyang ile Washington’un karşılıklı açıklamaları yumuşatmasından sonra ABD’nin bir kez daha Güney Kore’yle ortak tatbikat yapması göz ardı edilemez. Bu yüzden Kuzey Kore, tehlikeli askeri provokasyon olarak nitelendirdiği bu tatbikatla ilgili sert protestosunu bildirirken bunu düşmanlarının zararsız eylemlerine sinir tepkisi olarak göstermek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Normalleşmeyi desteklemek için planlı tatbikatı bile durdurmanın mümkün olduğunu kaydeden Rus senatör, “Eğer bunu yapmıyorlarsa birilerin işine yarıyor demek. Muhtemelen daha fazlası” diye konuştu.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR