Lavrov ve Tillerson’dan karşılıklı yaptırım kararlarının ardından ilk buluşma

06.08.2017 14:26

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov ve Tillerson’dan karşılıklı yaptırım kararlarının ardından ilk buluşma

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson, Moskova ve Washington’ın aldığı karşılıklı yeni yaptırımların ardından Filipinler’in başkenti Manila’da ilk kez bir araya geldi.

Filipinler’in başkenti Manila’da düzenlenen 50. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde bir araya gelen iki bakanın Rusya-ABD arasındaki işbirliği ile ilgili konuları, ayrıca Suriye’deki durumun da dâhil olduğu uluslararası konuları ele aldı.

Görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına geçen Lavrov, şunları söyledi:

  • Tahran’da 8-9 Ağustos’ta Rusya, Türkiye ve İran temsilcilerinin arasında görüşme yapılacak, Suriye çözümü konusunun ele alınması bekleniyor.
  • İdlib’de kurulan dördüncü gerilimi azaltma bölgesi ile ilgili en zor çalışmalar sürüyor.
  • BMGK’nın Kuzey Kore ile ilgili kararında, Rusya’nın sorunun çözümü ile ilgili önermişolduğu yol haritası yer alıyor.
  • Tillerson görüşme sırasında Rusya’nın ABD’nin yaptırımlarına yanıt olarak aldığı karşı tedbirler konusunu gündeme getirdi, kendisine bu konuda gerekli açıklamalar yapıldı.

ABD’Lİ GAZETECİNİN YAPTIRIM SORUSU YANITSIZ KALDI

Bu arada bir araya gelen Lavrov ve Tillerson, ilk selamlaşmalardan sonra yakın zamanlardaki iş programlarını paylaştı. İkili görüşme başlamadan önce basın mensupları salonu terk etmeye başlamışken ABD’li bir gazeteci, Washington’un Moskoya’ya uyguladığı yeni yaptırımlarına yönelik bir soru yöneltti. Lavrov ve Tillerson, soruyu yanıtsız bıraktı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz