Lunaparklar ve Moskova…

12.06.2024 00:03

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lunaparklar ve Moskova…

Deniz Bursalıoğlu

d.bursalioglu@mail.ru


YAZI ARŞİVİ


Moskova’da bir kaç yerde var lunapark. Biri hayvanat bahçesi sınırları içindeydi galiba. Çocukları en son oraya götürmüştüm. Gerçi hayvanat bahçesindekine lunapark denmez, oradaki daha çok küçük çocuklar için olan atlıkarıncalar boyutundaydı.

En son ne zaman lunaparka gittiniz?

Doğrusunu isterseniz ben en son çocuklar küçükken, yani epey bir süre önce gitmiştim.

Kendi küçüklüğümde pek severdim lunaparkı, özellikle dev çarpışan otoları.

Şimdi tam olarak hatırlamıyorum, epey küçüktük, ortaokul yılları olmalı, evet, ortaokul yıllarıydı, İzmit’te fuar alanında vardı lunapark, en çok da oraya giderdik arkadaşlarla.

Çarpışan otoların o yukarıdaki tel kafese değen borusunun ucundaki telden çıkan elektrik arkı gözümün önündedir ve özellikle de o elektrik arkının kokusunu halen daha unutmadım.

O zamanlar biz arkadaşlarla fırsat buldukça, harçlıklarımızdan arttırdığımız oranda paralarla fuar alanındaki lunaparka gider eğlenirdik.

***

Moskova’da bir kaç yerde var lunapark.

Bildiğim kadarıyla bir tanesi hayvanat bahçesi sınırları içindeydi galiba. Çocukları en son oraya götürmüştüm. Gerçi hayvanat bahçesindekine lunapark denmez, oradaki daha çok küçük çocuklar için olan atlıkarıncalar boyutundaydı.

***

Tabii o zamanlar asıl büyük lunapark meşhur Gorki parkın içindeydi, şimdi kaldırdılar.

O yükseklere çıkıp aşağıya hızla inen raylı arabalarla olan atraksiyonlar vardı Gorki parkta. Önceden nehrin kıyısında Sadovaya’dan geçerken görürdüm.

Artık o eski yerinde yoklar, şimdilerde yeni bir inşaat yapıyorlar yerlerine. Belki bazı atraksiyonları parkın içinde başka bir yerlere kaldırmışlardır, ama zannetmiyorum. Tümden kaldırdılar galiba lunaparkı Gorki parktan. Zaten nehir kıyısına Muzeon diye yeni bir park da yapmışlardı altı yedi yıl önce. Kısacası en son gittiğimde gözüme çarpmamıştı lunapark.

O nehrin kıyısındaki raylı sistemleri ise kim bilir nereye kurdular.

***

Yine bir başka lunapark da VDNH parkında vardı, bu park meşhur Sovyet zamanından kalma kültür parktır. Medeniyetler parkı. Girişinde paslanmaz çelikten yapılma bir anıt vardır, Gagarin’in uzaya gidişini temsil eden füze anıtı.

Buraya da uzun süredir gitmedim. Epey bir yüksek dönme dolap vardı lunapark kısmının içinde.

Çok eskiden bir kere binmiştim o dönme dolaba.

Yukarılardan şehri seyretmek güzeldir dönmedolap içinden.

***

Geçenlerde Moskova’nın çevre yoluna yakın bir yerde, uzakta yeni bir lunapark yaptıklarını fark ettim. Işıklarını yakmışlar, yüksek bir dönmedolap da vardı bu yeni lunaparkta.

***

Ruslar severler böyle yerleri, sirktir, panayırdır bulunur buralarda.

Küçük çocuklara özel hayvanat bahçesi bile var Barikadnaya’daki hayvanat bahçesinin yanında.

Hatta bildiğim kadarıyla Sokolniki park içinde de küçük bir hayvanat bahçesi olacaktı.

Moskova içinde halen daha oldukça çok orman var, Sokolniki park da bu ormanlardan birinin girişinde.

Başka bir ormanda da küçük bir hara vardı, at besliyorlardı orada, isteyen gidip at binebiliyor.

Başka bir yerde de küçük bir yer olacaktı, orada da keçi besliyorlardı. Aileler küçük çocuklarını götürüp keçilerle oynatıyorlardı.

***

Kısacası, parkları, ormanları, hayvanat bahçeleri, lunaparkları, meşhur sirkleri ile Moskova sadece tiyatrolarıyla ve diğer sanatsal ve kültürel yapılarıyla değil, müzeleri ve sanat galerileriyle de aslında güzel bir başkenttir.

Sadece kışın iklimi biraz soğuktur, ancak yazları da oldukça sıcak olur.

Merak edenler için haziran ayı tam da buralara gelinecek aydır. Çünkü günün en uzun olduğu zamanlar haziran ayıdır.

***

Evet, Ukrayna ile savaş halen daha sürüyor. Öyle pek haberlere falan çıkmıyor gerçi savaş konusu.

Ben bir şekilde takip etmeye çalışıyorum, ancak Moskova’da savaşın etkileri var mı diye merak ediyorsanız pek var diyemem.

Tabii halen daha internet kısıtlamaları var, ne Facebook, ne Instagram ve ne de eski Twitter, yani bugünün X hesapları VPN’e bağlanmadan çalışmıyor.

Kimi Avrupai ürünleri de bulabilmek artık kolay olmuyor. Dolayısıyla bu tarz ürünlerin fiyatları oldukça yüksek.

Ancak Ruslar kendi içlerinde yaşamaya uzun süredir alışkınlar. Kimsenin şikayet ettiğini duymadım.

Zaten Rusya’nın derinliklerinde eskiden de tamamen Rus ürünleri öncelikli alışverişi yapılan ürünlerdi, yani bugün o Avrupa’dan gelen pahalı ürünleri bu uzaklardaki şehirlerde bulamıyor olmaları çok da etkilemiyor halkı.

***

Ruslar eğlenceyi severler, yeni lunapark açmaları bile bunun bir ispatı olabilir.

Bizde ise anlamsız bir pahalılık hüküm sürüyor. Bence bizde halk çıldırmış durumda. Dünyanın en uzak yerlerinden onca nakliye masrafıyla getirilen meyveler bile burada Türkiye’den daha ucuz fiyatlara satılıyor.

Umarım bir gün bizde de denge tekrar kurulur ve biz de eskisi gibi lunaparklara, sirklere, hayvanat bahçelerine giderek eğlenmeyi hatırlarız, umarım bir gün hayatı çok daha eğlenceli yaşamaya tekrar başlarız.

Moskova’dan herkese sevgi ve saygılarımla.

Image


 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.