Merkel: Türkiye ile AB müzakereleri askıya alınabilir

15.09.2017 21:52

Kişi Okumuş

0 Yorum

Merkel: Türkiye ile AB müzakereleri askıya alınabilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (ab) tam üyelik müzakerelerinin askıya alınabileceğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Türkiye ile ‘AB üyeliği dışında farklı bir anlaşma’ yapılabileceğini söyledi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Passauer Neuen Presse gazetesine açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) tam üyelik sürecine ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

‘OY ÇOKLUĞU İLE ASKIYA ALINABİLİR’

Müzakerelerin sonlandırılabilmesi için 28 üye ülkenin oybirliğiyle karar alması gerektiğini ancak bazı ülkelerin buna karşı çıktığını dile getiren Merkel, müzakerelerin askıya alınmasının ise oy çokluğuyla mümkün olduğunu belirtti. Almanya Başbakanı, “Müzakerelerin oy çokluğu kararıyla askıya alınması seçeneği de bulunuyor; tüm seçenekleri değerlendirmemiz gerekiyor” dedi. Merkel, “Benim için önemli olan AB ülkelerinin kamuoyu önünde kavgaya tutuşmaması, ortak bir yol bulmalıyız” diye konuştu.

‘TÜRKİYE HUKUK DEVLETİNDEN UZAKLAŞIYOR’

Merkel, gazeteye verdiği mülakatta Türk hükümetine yönelik eleştirilerini de tekrarladı. Merkel, “Türkiye hızlı bir şekilde hukuk devleti ölçülerinden uzaklaşıyor” diyerek, bir dizi Alman vatandaşının Türkiye’de tutuklu olması nedeniyle Türkiye ile olan ekonomik iş birliğinin daha da geri çekilmeye devam edilmek zorunda olunduğunu ve projelerin incelemeye alınacağını kaydetti.

GABRIEL: TÜRKİYE İLE ÜYELİK MÜZAKERELERİNİ SÜRDÜREMEYİZ

Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de Güneybatı Alman Radyo Televizyon Kurumu SWR’e aynı konuya dair bir açıklama yaptı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bakan, Türkiye’deki mevcut durum ışığında tam üyelik müzakerelerini sürdürmenin mümkün olmadığını belirtti.

Gabriel, “İnsan haklarını, basın özgürlüğünü ihlal eden ve AB vatandaşlarını net bir gerekçe olmadan cezaevine gönderen bir ülkeyle üyelik müzakerelerini sürdüremeyiz” dedi.

‘FARKLI BİR İŞ BİRLİĞİ YAPILABİLİR

Dışişleri Bakanı gelecek için de AB üyeliği konusunda Türkiye ile ‘AB üyeliğinden ziyade farklı şekillerde bir iş birliği” yapılabileceğini ancak bunun da ancak “Türk hükümeti değiştiği zaman gündeme gelebileceğini’ ifade etti.

Gabriel bu konuda İngiltere’nin Brexit kararını örnek göstererek, “Belki de Brexit, diğer ülkeler için de örnek teşkil edebilecek bir işbirliği şeklinin İngiltere ile AB arasında oluşmasını sağlar” şeklinde konuştu.

AB’ye aday bir ülkenin tam üyelik müzakerelerinin askıya alınması için 28 üyeden AB içindeki vatandaşların yüzde 65’ini temsil eden 16’sının oyuna ihtiyaç duyuluyor. Söz konusu seçeneğin devreye koyulup, müzakerelerin askıya alınması durumunda Türkiye’ye üyelik öncesi yapılan mali yardımların kesilmesi söz konusu olabilecek.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR