Militanlar, Ürdün sınırındaki Nasib sınır kapısını Şam’a devretmeye hazır

20.09.2017 14:03

438 Kişi Okumuş

0 Yorum

Militanlar, Ürdün sınırındaki Nasib sınır kapısını Şam’a devretmeye hazır

Suriyeli yasadışı muhalif grupların Ürdün sınırındaki Nasib sınır kapısını 100 militanın salıverilmesi karşılığında Suriye hükümetine devretmeye hazır olduğu belirtildi.

Sputnik’e konuşan bir kaynak, “Suriye’nin güneyinde gerilimi azaltma bölgesi kurulmasının ve durumun istikrara kavuşmasının ardından Suriye hükümeti ve Rusya’nın Ateşkesi İzleme Merkezi, Yermük Şehitler Tugayı, El Falac, Liva Usud el Suna gibi gruplarla Herbet el Gazzala-Nasib karayolunun açılması ve sınır kapısının Suriye yönetiminin kontrolüne dönmesi konusunda görüşmelere başladı. Muhalifler, bunun karşılığında 100 militanın serbest bırakılmasını talep etti” dedi.

‘RUS TEMSİLCİLER MUHALİFLERİN TEKLİFİNİ ŞAM’A İLETTİ’Şu anda Rusya’nın Ateşkesi İzleme Merkezi’nin yapması gereken şeyin hükümet yetkilileriyle muhaliflerin uzlaşmasını sağlamak olduğunu da kaydeden kaynak, “Nasib sınır kapısının açılışı büyük oranda Suriye hükümetine bağlı. Rus temsilciler, Şam’a muhaliflerin teklifini iletti, militanlar da terminalden silahlarını ve eşyalarını çıkardı” ifadelerini kullandı.

‘ÜRDÜN İSTİHBARATI DA MUHALİFLERE BASKI YAPIYOR’

Öte yandan kaynak, iki ülke arasındaki ticaretin eskiye dönmesini en az Suriyeliler kadar isteyen Ürdün istihbaratının da muhaliflere baskı yaptığını belirtti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz