Musul kurtarıldıktan sonra Irak’ın geleceği nasıl olacak?

12.07.2017 08:49

Kişi Okumuş

0 Yorum

Musul kurtarıldıktan sonra Irak’ın geleceği nasıl olacak?

Irak, Musul’un kurtuluşunu kutluyor. Ama uzmanlar ve politikacılar yeni sorunlardan bahsediyor. Peki, gündemde hangi sorunlar var ve onları gidermek için neler yapılmalı?

Sputnik’e konuşan Irak Hükümet Sözcüsü Saad el Hadisi, “Musul zaferiyle Irak hükümeti kenti kurtarma sözünü yerine getirmiş oldu. Şimdi ordu, teröristlerin bulunduğu diğer kentlere gidecek, örneğin Tel-Afar, Anbar ilinin batısı, El-Hüveyde, Suriye’yle sınır bölgelere” dedi.

Halihazırda Irak hükümeti ve güvenlik güçlerinin sivillerin evlerine dönebilmesi için mümkün olan her şey yaptığını kaydeden el Hadisi, Musul’un doğu mahallelerine sakinlerin yaklaşık yüzde 90’ının döndüğünü aktardı.

Bir dizi sorunu çözmek zorunda olduklarını söyleyen hükümet sözcüsü, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Bunun başında, bazı mahalleleri tamamen yıkılan kentlerin onarımı ve Iraklıların birleşmesi geliyor. Bunlar, Irak iki temel sorunu. Kurtarılan bölgelerdeki insanlar arasında barışın korunması da IŞİD’e karşı mücadele kadar önemli. Bu sorunun, küçümsenmeden tüm sorumluluk ve titizlikle çözümlenmesi gerekiyor. Siyasi anlaşmaları önlemeye çalışmalıyız. Gerçi bu anlaşmazlıklar için geniş zemin var. Bazı bölgelerin yasal statüsü ve itaati sorunu şu ana kadar çözüme kavuşturulmuş değil. Federal hükümet ve bölgesel yönetimin (Irak Kürt Bölgesel Yönetim) bu topraklar üzerinde iddiası var”.

Irak’a yatırımları çekmek için hükümetin önümüzdeki günlerde ABD’deki uluslararası konferansa katılmayı ve burada uluslararası vakıf ve bankaların temsilcileriyle görüşmeyi planladığını anlatan el Hadisi, “Ayrıca Kuveyt ile birlikte uluslararası yatırımcılarla görüşme planlanıyor. Burada karşılıklı yarara dayalı işbirliği imkanları ele alınacak” diye konuştu.

Musul’da güvenlik ve düzenden yerel polis ve gönüllü vatandaşların sorumlu olacağını dile getiren hükümet sözcüsü, kentteki durum tam güvenli hale gelene kadar ordunun da gereken desteği sağlayacağını söyledi.

Musul operasyonuna peşmergenin katıldığı yönündeki iddiaları yalanlayan el Hadisi, operasyon öncesi Irak ordusu terörle mücadele güçler arasında koordinasyon anlaşması yapıldığını, peşmergenin bu anlaşmaya katılmadığını hatırlattı.

Diğer yandan Iraklı siyaset uzmanı Halid el-Naser, IŞİD’e karşı mücadelenin diğer yönüne işaret ederek, “Teröristler tamamen Musul’u terk etti ve Irak ordusu onlara karşı mücadeleyi sürdürüyor. En yakın zamanda tüm Irak’ın teröristlerden temizlendiğini söyleyebileceğiz. Ama ideolojiyi, birçok insana bulaşan fikri yenmek daha zor. İşte bu fikri akıllardan çıkarma savaşı uzayacak. Bu alanda farklı teknolojiler ve stratejilere ihtiyaç olacak” yorumunda bulundu.

Irak toplumunun bölündüğünü kaydeden el Naser, “Iraklı siyasi güçler arasında birlik yok. Onlar, ABD’nin Irak’taki geleceğiyle ilgili görüş ayrılığı yaşıyor. Sanırım ABD’nin varlığı konusu önümüzdeki parlamento seçimlerinin temel tartışma konusu olacak” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR