Netahyahu’nun oğlunun köpeğinin dışkısı İsrail’de tartışma konusu oldu

04.08.2017 19:36

463 Kişi Okumuş

0 Yorum

Netahyahu’nun oğlunun köpeğinin dışkısı İsrail’de tartışma konusu oldu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, köpeğinin dışkısını temizlemediği iddiasıyla başlayan sert bir tartışmaya girdi.

25 yaşındaki Lair Netanyahu’nın komşusu Talia Amitai Facebook paylaşımında, başbakanının oğlundan, köpeği Kaya’nın dışkısını temizlemesini istediğini, kendisine “orta parmak gösterildiğini” yazdı.

Yair Netanyahu eleştirilere sert yanıt verirken, eski İsrail Başbakanlarından Ehud Olmert’in oğlu tarafından da “ırkçılık” ve “homofobiyle” (eşcinsellik düşmanlığıyla) suçlandı.

Netanyahu ailesi ise İsrail medyasının adil olmayan bir şekilde kendileri üzerine odaklandığını savunuyor.

odaklandığını savunuyor.

Talila Amitai Facebook paylaşımı.Telif hakkıTALİLA AMİTAİ
Image caption“Bu, köpek Kaya’nın dışkısı (evet başbakan ve ailesinin köpeği) Bulunduğumuz köpek parkına korumasıyla gelen en büyük oğlu Yair’e dışkıyı temizlemesini, bu bahçeyi temiz tutmak istediğimizi, hatta temizlik yaptırmak için para topladığımızı söyledim. Bana orta parmağını gösterdikten sonra, sırtını dönüp uzaklaştı.”

Talia Amitai’nin Facebook gönderisi 4 binden fazla kez paylaşıldı ve Yair Netanyahu’nun davranışını kınayan yorumlar yapıldı.

Olay kamuoyunda duyulmaya başlarken, Netahyahu hükümeti karşıtı düşünce kuruluşu Molad, oğul Netanyahu hakkında “Veliaht Prens Yair Netanyahu hakkında bilmediğiniz 5 gerçek” başlıklı eleştirel bir makale yayımladı.

Makalede, Yair’in yaşam tarzı, vergi mükelleflerinin parasıyla kendisine 7/24 koruma verilmesi, anne ve babasının ülke dışı gezilerine katılımı ve 25 yaşında olmasına karşın hala babasının Netanyahu’nun Kudüs’teki resmi konutunda yaşaması eleştirildi.

‘Orta parmak’ ve ‘gülen dışkı’ emojileri

Yair Netanyahu ise Facebook’ta Molad’ı “radikal ve Siyonizm karşıtı olmakla” ve “yalanlar yayımlamakla” suçladı.

Netanyahu, grubun diğer başbakanlarının çocuklarının hatalarını da eleştirmesi gerektiğini ve buna eski Başbakan Ehud Olmert’in oğlunun da dahil olduğunu belirtti.

Yair Netanyahu Olmert’in oğlunun “Filistinlilerle ilginç ilişkileri olduğunu ve bunun ulusal güvenlik sorunlarına yol açabileceğini” ima etti.

Facebook paylaşımının sonundaysa “orta parmak” ve “gülen dışkı emojileri” yer aldı.

Yair Netanyahu Facebook post
Image caption” … Bu günlerin ruhuna uygun olarak, İsrail ve müttefiklerinin Yıkımı Vakfı’na bir mesajım var.”

Ehud Olmert’in oğlu Ariel ise alaycı bir Facebook paylaşımıyla yanıt verdi ve kendisini “Bir Filistinli ile yaşayıp onunla beraber Fransa’ya kaçan babasının gizli eşcinsel diye tanıttı. Daha sonra ise “Aslında bu hikaye tamamen yanlış. Ben kadınları seviyorum. Biriyle yaşıyorum ve bir kızımız da var” dedi ve Yair Netanyahu’yu “ırkçılık ve homofobiyle” suçladı.

Ariel Olmert, “Senin tersine…ben hayatımı kazanmak için gerçekten çalışıyorum. Ayrıca köpeğimin dışkısını toplamak için çaba gösteriyorum” da dedi.

Molad da Yair Netanyahu’ya tazminat davası açacaklarını duyurdu.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR