Pakistan: ABD, başarısızlıkları için bizi günah keçisi yapmasın

23.08.2017 16:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

Pakistan: ABD, başarısızlıkları için bizi günah keçisi yapmasın

Pakistan, ABD askerlerinin Afganistan savaşındaki başarısızlıklarından Washington’un kendilerini sorumlu tutmaması gerektiğini söyledi ve terörle mücadeledeki çabalarının eleştirilmesine karşı çıktı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Khawaja Asıf dün Geo TV’ye yaptığı açıklamada, “Afganistan’daki başarısızlıkları için Pakistan’ı günah keçisi yapmasınlar. Bizim terörizme karşı savaştaki kararlılığımız sarsılmazdır ve benzersizdir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump dün açıkladığı Afganistan stratejisi içinde mücadelenin süreceğini söylemiş, Pakistan’ı Taliban ve başka militanları barındırdığı gerekçesiyle eleştirmişti.

ABD yetkilileri daha sonra Pakistan’a verilen yardımın kesilebileceğini ve ABD’nin Pakistan’a verdiği önemli NATO-dışı müttefik statüsünü düşürerek, Afganistan savaşının sona erdirilmesi için daha çok destek olmaya zorlayabileceğini söylemişti.

‘ABD BİZİ TEHDİT EDEREK TERÖRLE SAVAŞI KAZANAMAZ’

Asıf, ülkesinin terörle mücadele çabalarının küçümsendiğini söyledi ve “ABD bizi tehdit ederek veya köşeye sıkıştırarak terörle savaşı kazanamaz” dedi.

Pakistan’da iktidarı devirmek isteyen militanlar uzun yıllardır bombalı saldırılar ve suikastlar düzenliyor.

Ancak Pakistan’ı eleştiren çevreler, ordunun Afgan Taliban dahil başka örgütleri de beslediğini söylüyor.

Bu çevrelere göre Pakistan, Taliban’ı bölgesel hasmı Hindistan’a karşı kullanmak istiyor.

SALDIRILARDA 70.000 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Asıf, ülkesinin militanlara çok büyük sayıda kurban verdiğini söyledi.

Resmi tahminlere göre militanların saldırılarında 70.000 kişi hayatını kaybetti.

Bu sayının içinde Pakistan’ın 2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’nin başlattığı terörle savaşa katılmasından sonra öldürülen 17.000 Pakistanlı da bulunuyor.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR