Şimşek: Uzaktan Türkiye’yi takip edenlerin algılarında bir miktar bozulma var

26.01.2018 13:09

Kişi Okumuş

0 Yorum

Şimşek: Uzaktan Türkiye’yi takip edenlerin algılarında bir miktar bozulma var

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’yi uzaktan takip edenlerin algısında bir miktar bozulma olduğunu söylerken Türk ekonomisi için genel havayı olumlu bulduğunu söyledi.

Davos Zirvesi’ne katılmak için İsiçvere’de bulunan Şimşek, NTV’nin sorularını yanıtladı.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakışını değerlendiren Şimşek şunları söyledi:

“Para yönetenler Türkiye’nin varlıklarını cazip buluyorlar. Jeopolitik gerginlikler, müttefiklerimizle zaman zaman ortaya çıkan gerginlikler hafif kafalarını kurcalıyor. Para politikasında daha öngörülebilir bir patika zaman zaman gündeme geliyor. Türkiye’ye fon akışı var. Reel sektör yatırımları olarak bakınca Türkiye’ye ilişkin çok fazla kaygıları yok. Uzaktan Türkiye’yi takip edenlerin algılarında bir miktar bozulma var. Geçen yıl da Türkiye’ye 12 milyar dolar üzerinde doğrudan yatırım akışı oldu. 30-40 şirket CEO’suyla bir araya geldik. Genelde havayı olumlu buluyorum.”

‘ABD İLE GERİLİMLERİN YANSIMASI SINIRLI’

ABD ile ilişkilere yönelik olarak Şimşek, “Zaman zaman siyasi gerilimlerin yansılamaları sınırlı oluyor. Terör çok etkileyici. ABD Türkiyie’nin uzun yıllardır NATO’da birlikte olduğu müttefiki. Biz Suriye’deki politikasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Söyledikleriyle yaptıklarının tutarlı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘DÖVİZLE BORÇLANMAYA SINIR KURDA OYNAKLIĞI AZALTACAK’

Döviz kazancı olmayan şirketlerin borçlanmasına yönelik düzenlemeyi değerlendiren Şimşek “Türkiye’de 28 bin firma var dövizle borçlanan. Bunların 26 bini küçük ve orta ölçekli şirketler. Kur riski yönetme kabiliyeti neredeyse yok. Dövizle borçlanmaya sınırlama kurda oynaklığı ve risk primini azaltacak, enflasyon dinamiklerini iyileştirecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz