Trump, 20 yıllık Ramazan geleneğini yıktı

26.06.2017 09:56

Kişi Okumuş

0 Yorum

Trump, 20 yıllık Ramazan geleneğini yıktı

ABD Başkanı Donald Trump, Ramazan ayında hiçbir iftar yemeğine ev sahipliği yapmayarak ABD başkanları tarafından 20 yıldır düzenlenen iftar yemeği geleneğini yıktı. Trump’ın kabinesinde yer alan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise kendisine yapılan iftar düzenleme tavsiyesini reddetmişti.

ABD eski başkanı Thomas Jefferson 1805 yılında Tunuslu bir büyükelçiyi ağırlamak için düzenlediği iftar yemeği töreniyle Beyaz Saray’da bu geleneği başlatan isim olmuştu. Zaman içinde bu gelenek bazı başkanlar tarafından uygulanmasa da Beyaz Saray da 20 yıldır üst üste Ramazan ayında bir gün iftar yemeği veriliyordu.

TILLERSON KABUL ETMEDİ

Reuters haber ajansı ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a Ramazan ayında iftar tertip edilmesi yönünde bir tavsiyenin Tillerson tarafından reddedildiğini duyurmuştu. ABD’de yayımlanan saygın The Washington Post gazetesi ise Beyaz Saray tarafından Ramazan Bayramı’nı kutlamaya yönelik yayımlanan ve Başkan Trump tarafından imzalanan mesajın başkana ait sosyal medya hesaplarında paylaşılmamasına dikkat çekti.

Hürriyet

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz